Boj o podmořské telekomunikační kabely a internet? Ruská loď Jantar míří k Sýrii

Boj o podmořské telekomunikační kabely a internet? Ruská loď Jantar míří k Sýrii
Autor fotografie: freebeacon.com|Popisek: Ruská oceánografická loď Jantar
14 / 10 / 2016, 13:30

Ruská oceánografická výzkumná loď Jantar je v současnosti u libanonského pobřeží a podle monitorovacího webu zřejmě míří směrem k Sýrii.

Podle amerických vojenských expertů může být jejím cílem přerušení podmořských telekomunikačních kabelů, které se nacházejí u syrského pobřeží. Jejich obavám nahrává skutečnost, že v Sýrii zaznamenali v posledních dnech výraznou nestabilitu internetového provozu. 

Podmořské kabely jsou často přerušeny především kvůli tomu, když lodě táhnou kotvy po mořském dně, ale jak přiznává server thedailybeast.com, mohou být výpadky internetu a přítomnost této lodi pouhý náhoda. Trasa lodi je zaznamenávaná zde.

Američané Jantar označují za "špionážní" plavidlo, protože v září 2015 křižovala u východního pobřeží Spojených států při své cestě na Kubu a pohybovala se právě nad položenými komunikačními kabely. Navíc operovala jen 300 mil od americké ponorkové základny na Kings Bay v Georgii. 

Američané tvrdí, že loď je vybavena nejen automatickými hlubinnými ponorkami, které mohou až do hloubky šesti kilometrů, ale i technickým zařízením na stříhání podvodních kabelů.

Rusko podobná nařčení odmítá. Alexej Burilichev, vedoucí výzkumného oddělení hlubinných ponorů ruského ministerstva obrany, uvedl pro sputniknews.com, že "Jantar je unikátním vědecko-výzkumným komplexem, který umožňuje shromažďovat údaje o mořském prostředí." Navíc se loď pohybovala v mezinárodních vodách.

 

Tagy článku