Boj o podmořské telekomunikační kabely a internet? Ruská loď Jantar míří k Sýrii

Boj o podmořské telekomunikační kabely a internet? Ruská loď Jantar míří k Sýrii
Autor: freebeacon.com|Popisek: Ruská oceánografická loď Jantar
14 / 10 / 2016, 13:30

Ruská oceánografická výzkumná loď Jantar je v současnosti u libanonského pobřeží a podle monitorovacího webu zřejmě míří směrem k Sýrii.

Podle amerických vojenských expertů může být jejím cílem přerušení podmořských telekomunikačních kabelů, které se nacházejí u syrského pobřeží. Jejich obavám nahrává skutečnost, že v Sýrii zaznamenali v posledních dnech výraznou nestabilitu internetového provozu. 

Podmořské kabely jsou často přerušeny především kvůli tomu, když lodě táhnou kotvy po mořském dně, ale jak přiznává server thedailybeast.com, mohou být výpadky internetu a přítomnost této lodi pouhý náhoda. Trasa lodi je zaznamenávaná zde.

Američané Jantar označují za "špionážní" plavidlo, protože v září 2015 křižovala u východního pobřeží Spojených států při své cestě na Kubu a pohybovala se právě nad položenými komunikačními kabely. Navíc operovala jen 300 mil od americké ponorkové základny na Kings Bay v Georgii. 

Američané tvrdí, že loď je vybavena nejen automatickými hlubinnými ponorkami, které mohou až do hloubky šesti kilometrů, ale i technickým zařízením na stříhání podvodních kabelů.

Rusko podobná nařčení odmítá. Alexej Burilichev, vedoucí výzkumného oddělení hlubinných ponorů ruského ministerstva obrany, uvedl pro sputniknews.com, že "Jantar je unikátním vědecko-výzkumným komplexem, který umožňuje shromažďovat údaje o mořském prostředí." Navíc se loď pohybovala v mezinárodních vodách.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace