Boj proti dolarové nadvládě začal. Země hospodářského uskupení BRICS pracují na vlastní měně

Boj proti dolarové nadvládě začal. Země hospodářského uskupení BRICS pracují na vlastní měně
Autor fotografie: Alan Santos, CC BY 2.0|Popisek: Členové hospodářského uskupení BRICS
05 / 04 / 2023, 08:00

Hospodářské společenství BRICS seskupující mimo jiné silné hráče jako Čínu, Indii nebo Rusko pracuje na vlastní měně ve snaze upozadit dolarovou dominanci ve světě.

Není vyloučeno, že země, které jsou členy hospodářského uskupení BRICS, budou mezi sebou platit novou měnou. To vše v boji proti dolarové nadvládě a ve světle západních sankcí, které v několika balících tvrdě dopadají především na ruskou ekonomiku, jak ostatně přiznal před několika dny Vladimir Putin.  

Dolar jako měna se tradičně uplatňuje v mezinárodním obchodu a transakcích jižcelé dekády, nicméně to by se mohlo v určité části světa v dohledné době změnit, protože dolarová, potažmo americká dominance může být přinejmenším narušena. Snaha o ,,dedolarizaci" nachází živnou půdu zejména poté, co Rusko zavelelo k vojenské invazi na Ukrajinu.

Určité ,,protidolarové" náběhy naznačil už Putin, který po invazi nejprve nakázal, že se za plyn bude platit výhradně v rublech, a ne v dolarech, což ovšem na druhé straně flagrantně porušovalo dosavadní platné smlouvy, aby pak otočil.

Snahu o zatlačení dolaru jako dominantní měny v mezinárodním obchodu akcentoval rovněž někdejší místopředseda ruské Dumy a poslanec Alexander Babakov, který prohlásil, že země sdružené ve skupině BRICS pracují na tom, aby vytvořily nové médium pro platební či obchodní transakce, vše je pak založeno na strategii, která v praxi nezohledňuje ani dolar, ani euro jako prostředníky.

Jenže jakkoliv se může zdát náběh na vytvoření nové měny jako lákavý, z hlediska západních sankcí v případě Ruska i jako vynucený, situace je reálně složitější. Zejména máme na mysli čínsko-indické vyostřené pohraniční spory. Je s velkým otazníkem, zda Indie bude chtít tvořit paralelní ekonomiku a novou měnu oproštěnou od dolaru právě s Čínou. Indie je rozkročená navíc už mezi Východem a Západem, v poslední době se navíc objevily zprávy, že má zájem o akvizici letounů F-35.

V případě Číny a Brazílie, která je součástí BRICS, by mohl být vývoj znatelně jednodušší směrem k odbourání dolaru. V roce 2021 byla Čína největším obchodním partnerem Brazílie. Peking si chce upevnit a rozšířit svůj vliv v zemích Jižní Ameriky, a nikterak se tím netají. Podle některých médií dosáhly zmíněné země vzájemné dohody, což v praxi znamená, že budou napříště obchodovat ve vlastních měnách, tedy jüanu, respektive realu. Dohoda umožní oběma zemím vést finanční a obchodní transakce napřímo, vlastní měnu za měnu, odbourávající dolar jako prostředníka.

V důsledku daná skutečnost podle Brazílie pomůže snížit náklady, rozvinout masivněji vzájemný obchod a usnadnit investiční akce. B této souvislosti dodejme, že obchodní bilance všech nejvýznamnějších států v rámci BRICS - Číny, Indie a Ruska totiž stoupá a obchodování v dolarech ji komplikuje a zdražuje. Navíc Čína z dlouhodobého hlediska chce dostat jüan na mezinárodně obchodovanou měnu, jako je americký dolar, euro nebo japonský Jen.

Je samozřejmě otázkou, zda se podaří v rámci BRICS vytvořit alternativní měnu, která by efektivně zatlačila dolar či umenšila jeho světový obchodní význam. Nová měna z ,,dílny" BRICS by měla podle svých tvůrců snížit světovou závislost na dolaru a také na euru. Jestli se to podaří, teprve uvidíme. Výše naznačené čínsko-indické rozpory však mohou situaci vážně zkomplikovat a jsou současně varujícím signálem.Zdroj: India Times, The Wall Street JournalTagy článku