Bojkot oslav 28. října na Hradě rozdělil českou veřejnost

Bojkot oslav 28. října na Hradě rozdělil českou veřejnost
28 / 10 / 2016, 12:30

Skoro polovina lidí nesouhlasí s tím, že se řada politiků v pátek nezúčastní oficiální oslavy státního svátku.

Ukázal to bleskový průzkum agentury Median pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. Drtivá většina dotázaných i přesto podporuje udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka pamětníkovi holocaustu Jiřímu Bradymu.

„Souhlas se záměrem části politiků nezúčastnit se na protest proti jednání prezidenta oslavy 28. října na Pražském hradě vyjádřilo téměř 40 procent respondentů v našem výzkumu. Nesouhlas naopak vyjádřilo 48 procent dotázaných,“ popisuje spoluautor průzkumu Josef Fišer. 


Vysokoškolský pedagog, publicista a někdejší předseda Rady České televize Jan Jirák uvedl v rozhovoru pro server parlamentnilisty.cz:

Jak vůbec vnímáte celý spor o ocenění pro Jiřího Bradyho, kdy jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman, tvrdí, že Řád TGM strýci nebude udělen kvůli jeho setkání s dalajlámou, přičemž prezident Zeman tento argument odmítá? 

Vnímám to jako další dějství nesmiřitelné nechuti k Miloši Zemanovi jako prezidentu republiky, tedy jako projev dlouhodobého naladění části české veřejnosti a (velké) části médií. V tomto případě je to zatím v rovině „tvrzení proti tvrzení“ a nemám důvod mít víc důvěry k jedné straně či druhé straně.

Schvalujete nyní krok známých českých politiků, například Mariana Jurečky, Petra Gazdíka a dalších, kteří odmítají přijít na státní oslavu 28. října a místo toho hodlají uspořádat vlastní akci na Staroměstském náměstí? 

Nemám z toho dobrý pocit. Myslím, že české veřejné scéně chybí na všech stranách, včetně Hradu, pokora a do značné míry i vědomí odpovědnosti k celku. Státní svátek 28. října by měl akcentovat to, co nás může spojovat, a ne ho využívat k okázalému zdůrazňování rozporů.


Podle bývalého europoslance ODS a člena správní rady Institutu Václava Klause Ivo Strejčka současná aféra kolem Jiřího Bradyho vypadá jako promyšlená akce, ve které je Brady bezohledně zneužívaným nástrojem, jak prostřednictvím útoku na prezidenta země zdejší politický prostor destabilizovat. Nacházíme se v prostředí kolabující politiky a politické prázdnoty vyplněné chorobnou podezíravostí a lidskou nenávistí.


Herec a dabér Jiří Krampol v rozhovoru pro parlamentnilisty.cz řekl: "Ať mně s tím políbí prdel! Mne takovýhle kraviny – co dělá nějaký Brady nebo nějaký ministr – nezajímají. Nesleduju to, nezajímá mě to... Víte, co mě zajímá? Že ti hajzlové zkurvený zdražili plínky důchodcům a těm důchodcům teď zbývá z důchodu jen patnáct procent. To mne zajímá! Ale nějaký Brady nebo nebrady je mi u prdele! Zajímá mne ovšem to, že ti hajzlové z farmacie zdražili schválně pro dědečky a pro babičky plínky, když jim uchází moč nebo něco jiného, a že na to teď ti stařečkové nemají peníze. Jsou to chudinky. A tohle, co mi říkáte, oproti tomu nejsou žádný problémy. A zda dostane nějaký chlap vyznamenání, nebo nedostane, tak to je mi u prdele!"


 

 

 

Tagy článku