Bojovníci IS popravují civilisty v iráckém Mosulu

Bojovníci IS popravují civilisty v iráckém Mosulu
12 / 11 / 2016, 06:30

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) zabili za uplynulý týden v iráckém Mosulu na 70 civilistů, které obvinili ze zrady a kolaborace s iráckými vládními silami. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dnes zveřejněnou zprávu OSN.

Bagdád (ČTK) - Čtyřicet osob bylo usmrceno v úterý, islamisté je obvinili z kolaborace, oblékli do oranžových kombinéz a jejich mrtvá těla pověsili na elektrické stožáry, vyplývá ze zprávy. Další z podobných incidentů se stal ve středu, nejméně 20 civilistů ozbrojenci zabili na vojenské základně Gábát v souvislosti s obviněním z vyzrazení informací. Tato těla byla pověšena na několika křižovatkách v Mosulu se vzkazem, že dotyční "informace prozrazovali prostřednictvím mobilních telefonů". Kde zemřeli zbylí civilisté, není známo.

Jak uvedla Rada OSN pro lidská práva (HRC), radikálové do ulic historického centra Mosulu vyslali muže, které označili za "syny chalífátu", a vybavili je pásy výbušnin. Podle všeho jde o velmi mladé muže nebo ještě chlapce.

Několik zadržených žen pak skupina rozdělila mezi své bojovníky a ostatním ženám oznámila, že budou použity jako "doprovod" konvojů hnutí IS.

Rada OSN pro lidská práva také tvrdí, že hromadný hrob s těly 100 pozabíjených lidí, který se nedávno našel v Hammám al-Alílu u Mosulu, je jen jedním z pohřebišť, kde lidé z IS zakopali své oběti. IS sám oznámil, že sťal šest svých bojovníků za to, že opustili bojiště severovýchodně od Mosulu.

OSN také zveřejnila detaily, které mají dokázat, že se IS chystá nasadit i chemické látky. Čtyři lidé zemřeli, když IS raketovým útokem zapálil v říjnu chemickou továrnu a civilisté se nadýchali unikajících zplodin. IS údajně také shromáždil velké množství čpavku a síry a zásobníky uložil do čtvrtí obývaných civilisty.

Irácká armáda začala s IS bojovat o Mosul v říjnu. Minulý týden se první jednotky dostaly na východní okraj města a po několikadenním klidu byla dnes ofenziva obnovena. "Jednotky zahájily útok v Arbadžiji, právě se tam bojuje," citovala velitele protiteroristické jednotky agentura AFP. Vojáci používají ke sledování protivníka bezpilotní stroje.

Severně od města kurdské oddíly obsadily několik vesnic, nepředpokládá se ale, že vstoupí do města. Na jihu jednotky irácké armády postupují ke starobylému město Nimrúd, které leží asi 30 kilometrů od Mosulu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.