Bojovníci IS v Iráku při ústupu používají chemické zbraně. Co přijde dál?

Bojovníci IS v Iráku při ústupu používají chemické zbraně. Co přijde dál?
Autor fotografie: BBC News |Popisek: Chemické zbraně v rukou islámských radikálů.
13 / 03 / 2015, 07:15

Iráčtí velitelé poskytli serveru BBC News videozáznamy o tom, že bojovníci IS používají při silničních bombových útocích jedovatý chlór.

Podomácku vyrobené nálože obsahují podle pyrotechniků malé koncentrace chemické látky a v otevřeném terénu je nepravděpodobné, že by byly smrtelné.

Nicméně podle iráckého pyrotechnika Haidera Tahera jeho lidé už zneškodnili několik desítek podobných bomb. 

IS  začal používat chemické zbraně v okamžiku, kdy se konečně podařilo irácké armádě prolomit obranu Tikrítu a islámští radikálkové začali ustupovat. IS se snaží používáním chemických zbraní vyvolat strach nejen místního obyvatelstva, ale především v irácké armádě. 

Používání chemických zbraní mělo zpočátku zničující účinky v první světové válce, kdy bylo využíváno především průmyslových škodlivin (později nahrazených cíleně vyvinutými látkami jako tabunsomansarinVX), zejména pak chloru (který se přeléval po bojišti jako hustá mlha, vléval se do zákopů a leptal měkké sliznice, vnikal dýchacím ústrojím do těla a ničil respirační cesty) a v té době nového hořčičného plynu, yperitu.(zdroj: wikipedia)

V této souvislosti je nutné zmínit, že bojovníci libyjské odnože islámského státu se po porážce vládních sil v jižní a střední Libyi zmocnily deset let starých zásob yperitu a sarinu. Ke klidu nepřispívá ani podezření, že  libyjské milice loajální islámskému státu mají pravděpodobně k dispozici více než 6000 barelů uranu, které byly dříve umístěny v hlídaných armádních skladech jihozápadně od města Sabha.

Zdroj, video: BBC News

Psali jsme také:

Libyjští islámisté mají yperit a sarin.Hrozba pro Evropu vzrůstá

Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu

 

Tagy článku