Bojovníci IS v Iráku při ústupu používají chemické zbraně. Co přijde dál?

Bojovníci IS v Iráku při ústupu používají chemické zbraně. Co přijde dál?
Autor fotografie: BBC News |Popisek: Chemické zbraně v rukou islámských radikálů.
13 / 03 / 2015, 07:15

Iráčtí velitelé poskytli serveru BBC News videozáznamy o tom, že bojovníci IS používají při silničních bombových útocích jedovatý chlór.

Podomácku vyrobené nálože obsahují podle pyrotechniků malé koncentrace chemické látky a v otevřeném terénu je nepravděpodobné, že by byly smrtelné.

Nicméně podle iráckého pyrotechnika Haidera Tahera jeho lidé už zneškodnili několik desítek podobných bomb. 

IS  začal používat chemické zbraně v okamžiku, kdy se konečně podařilo irácké armádě prolomit obranu Tikrítu a islámští radikálkové začali ustupovat. IS se snaží používáním chemických zbraní vyvolat strach nejen místního obyvatelstva, ale především v irácké armádě. 

Používání chemických zbraní mělo zpočátku zničující účinky v první světové válce, kdy bylo využíváno především průmyslových škodlivin (později nahrazených cíleně vyvinutými látkami jako tabunsomansarinVX), zejména pak chloru (který se přeléval po bojišti jako hustá mlha, vléval se do zákopů a leptal měkké sliznice, vnikal dýchacím ústrojím do těla a ničil respirační cesty) a v té době nového hořčičného plynu, yperitu.(zdroj: wikipedia)

V této souvislosti je nutné zmínit, že bojovníci libyjské odnože islámského státu se po porážce vládních sil v jižní a střední Libyi zmocnily deset let starých zásob yperitu a sarinu. Ke klidu nepřispívá ani podezření, že  libyjské milice loajální islámskému státu mají pravděpodobně k dispozici více než 6000 barelů uranu, které byly dříve umístěny v hlídaných armádních skladech jihozápadně od města Sabha.

Zdroj, video: BBC News

Psali jsme také:

Libyjští islámisté mají yperit a sarin.Hrozba pro Evropu vzrůstá

Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace