Bojovník proti komunismu Walesa byl sám agentem tajné policie, potvrdili experti

Bojovník proti komunismu Walesa byl sám agentem tajné policie, potvrdili experti
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Lech Walesa
31 / 01 / 2017, 13:00

Experti dnes potvrdili, že rukopis legendárního vůdce protikomunistického hnutí Solidarita, prvního přímo zvoleného polského prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Lecha Walesy se shoduje s písmem agenta komunistické tajné policie pod krycím jménem Bolek. Informovala o tom polská média.

Lech Walesa na snímku z roku 1981. Podle Jaroslawa Szareka, šéfa Institutu národní paměti (IPN), který má v Polsku na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, badatelé ústavu po dlouholetém výzkumu už dříve dokázali, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem tajné policie, donášel na své kolegy a bral za to peníze.

Sám Walesa dosud všechna obvinění odmítal jako lživá. Opoziční média tvrdí, že IPN se za současného vedení stal svého druhu historickou policií, dohlížející na ,,správný" výklad dějin.

Složka agenta s krycím jménem Bolek se našla v pozůstalosti posledního polského komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Spis obsahuje 575 stran; většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek. Podle Walesy byly zfalšované.

Walesu již v roce 2000 zvláštní lustrační soud zbavil obvinění ze spolupráce se Státní bezpečností. Polská společnost je však v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.

 

psali jsme:


Tajné služby USA sledovaly zrod Charty 77 a její vliv na veřejnost

Bývalé politické vězně pobouřilo prohlášení KSČM k únoru 1948

Zdroj: ČTK

Tagy článku