Boko Haram útočí na Maiduguri: ohroženy jsou stovky tisíc civilistů, vraždění islámistů nebere konce

Boko Haram útočí na Maiduguri: ohroženy jsou stovky tisíc civilistů, vraždění islámistů nebere konce
Autor: ODN, Youtube|Popisek: Boko Haram 'leader Abubakar Shekau' claims Baga attack in new video
26 / 01 / 2015, 07:00

26.1.2015 / Teroristé z Boko Haram v noci ze soboty na neděli napadli milionové město Maiduguri v Nigérii. Armáda jim odpověděla leteckými údery a prozatím se jí podařilo útoky odrazit. Jak dlouho? Další válečný konflikt? Další humanitární katastrofa?
Zdroj: iDnes.cz, Amnesty International, Euronews, REUTERS

Neschopnost ochránit stovky tisíc civilistů by mohlo vést ke katastrofální humanitární krizI, uvádí na svých stránkách Amnesty International.

Islámští teroristé ze skupiny Boko Haram zaútočili v Nigérii na hlavní město Maiduguri a nedaleké město Monguno. O dalších islámských radikálech, tentokrát vyvražďujících nigerijské obyvatelstvo jsme psali v článku "Povraždění 2000 Nigerijců islámisty z Boko Haram nikoho v Evropě nezajímá? Odpověď je "NE"

Boko Haram (česky: "Západní učení je rouhání") je islamistická povstalecká skupina, operující na území severní Nigérie. Jejím cílem je z Nigérie vytvořit muslimský stát, založený na striktním výkladu práva šaría. Šaría již platí v muslimských severních státech, na převážně křesťanském jihu nikoliv. Boko Haram je známá svými teroristickými útoky, které stály stovky lidí životy. 13. listopadu 2013 označily Spojené státy organizaci za teroristickou. 22. května 2014 přidala Rada bezpečnosti OSN Boko Haram na svůj seznam teroristických organizací. Zdroj: Wikipedia)

"Probíhající útoky Boko Haram jsou velmi špatnou a ponurou zprávou. Stovky tisíc civilistů jsou nyní ve vážném ohrožení, "řekl Netsanet Belay, ředitel africké pobočky Amnesty International. 

Na následujícím videu se můžete seznámit s vůdcem Boko Haram (zdroj: YouTube, ODN)

Celé město je ochromené, protože kvůli zvýšenému nebezpečí jsou uzavřeny obchody i silnice. „Můžete odejít ze svého domu, ale jen pěšky. Vůbec poprvé bylo zakázáno pohybovat se venku i na kole. Armáda má podezření, že někteří členové Boko Haram již do města pronikli, a proto posilují bezpečnost,“ popsal France24 jeden z místních Mohammed Bolori. (zdroj: iDnes.cz)

Podívejte se na video (zdroj: YouTube, euronews )

"Lidé ve městě a okolí Maiduguri potřebují okamžitou ochranu. V případě, že armáda nepodaří zastavit Boko Haram záloha mohou být v pasti kam se obrátit. " 

Nigerijská armáda reagovala na útok islámistů leteckými údery a přemístila do oblasti těžkou vojenskou techniku i vojáky.  

Desítky tisíc lidí už uprchly do Maiduguri z několika dalších obcích a měst, která napadli a kontrolují teroristé. Tisíce lidé přežívají v uprchlických táborech. Amnesty International kritizuje neschopnost nigerijské vlády ochránit vlastní obyvatelstvo, celá situace směřuje ke katastrofální humanitární krizi. 

To, že ozbrojenci rychle postupují směrem k metropoli státu Borno, naznačovaly už informace ze začátku minulého týdne. V pátek islamisté pozabíjeli nejméně 15 lidí ve vesnici Kambari, která je vzdálená jen pět kilometrů od Maiduguri. Podobně se město snažila Boko Haram dobýt již v prosinci 2013, tehdy i nyní se chtěla dostat k letišti. Vojáci její bojovníky zarazili 350 metrů od něj.

V neděli večer však u letiště vypukly boje znovu, píše agentura Reuters s odvoláním na místního obyvatele a bezpečnostní zdroj.(zdroj: iDnes.cz)

Psali jsme také:

Povraždění 2000 Nigerijců islámisty z Boko Haram nikoho v Evropě nezajímá? Odpověď je "NE

Dramatický nárůst počtu teroristických útoků i jejich obětí

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace