Bombový útok na křesťanskou katedrálu v Káhiře. Nejméně 22 obětí

Bombový útok na křesťanskou katedrálu v Káhiře. Nejméně 22 obětí
11 / 12 / 2016, 11:45

Nejméně 22 mrtvých si dnes vyžádal bombový útok, který byl spáchán uvnitř koptského kostela v Káhiře. Dalších 35 osob výbuch zranil. Informují o tom egyptská média. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil.

Káhira - Agentura MENA uvedla, že útočník hodil nálož do kaple u vnější zdi katedrály svatého Marka, která je hlavním svatostánkem křesťanské koptské ortodoxní církve v Egyptě. Je zároveň i sídlem duchovního vůdce koptů patriarchy Tavadrose II.

 

Egyptské bezpečnostní síly vedou neustálý boj s islamistickými vzbouřenci vedenými odnoží radikálního hnutí Islámský stát na Sinajském poloostrově. Při střetech tam už přišly o život stovky policistů a vojáků. Islamisté ale provádějí vražedné útoky i v Káhiře a v dalších egyptských městech.

Dvě bomby nastražené u silnic - jedna v Káhiře a druhá severně od metropole - zabily v pátek šest policistů a dalších šest zranily.

 

 

V Koptském městě žijí povětšinou křesťané. V celém Egyptě jich je asi sedm procent. Koptské křesťanství věří v jednoho boha. V čele mají svého patriarchu. Sídlem patriarchy je katedrála svatého Marka v Káhiře. To v čem se Koptské křesťanství odlišuje je vnímání Ježíše Krista. Nevěří, že by to byl syn boží, ale samotný bůh. Jeho pobyt na zemi vysvětlují tím, že na čas na sebe vzal podobu člověka. 
Zajímavostí této církve je dodržování starých rituálů. Jelikož křesťané byli v Egyptě vždy utlačováni a dodnes jsou jen trpěnou menšinou, tak velmi lpí na svých rituálech a snaží se, aby církev neupadla v zapomnění. Dále tu nalezneme mnohé slavné hřbitovy. Mimo to tu najdeme také nejstarší dochovanou synagogu v Egyptě, názvem Ben Ezrova. Turisticky oblíbené je také Koptské muzeum. Zdroj: odcestovat.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.