Bombový útok na šíitské poutníky v Bagdádu si vyžádal nejméně 21 obětí

Bombový útok na šíitské poutníky v Bagdádu si vyžádal nejméně 21 obětí
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Bagdád
30 / 04 / 2016, 12:00

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, je ale pravděpodobné, že za ním stojí radikálové z Islámského státu.

V sobotu zahynulo po bombovém útoku nejméně 21 šíitských poutníků v jihovýchodním Bagdádu. Dalších 42 letech bylo zraněno. Původce atentátu zatím zůstává neznámý. Podle policie poutníci mířili k bagdádské svatyni Kázimíja, kde se stali terčem útoku. Jiné zdroje z iráckých bezpečnostních složek podle agentury AP uvedly, že útočníci cílili na venkovní tržiště.

Právě tržiště bývají častým cílem atentátníků. Například jeden z největších atentátů se stal v roce 2008, kdy teroristická síť al-Káida zaútočila na různá tržiště v Bagdádu a výsledkem bylo 72 mrtvých. Ke svatyni Kázimíja nyní míří šíité z celého Iráku, očekává se, že v příštích dnech jich na místo dorazí tisíce.

I když se zatím k atentátu nikdo nepřihlásil, dá se předpokládat, že za ním může stát Islámský stát. Ten totiž vyznává sunnu a šíité jsou tedy jej ideologičtí nepřátelé, i když jsou muslimové. IS stál minulý rok i za útoky, při nichž zemřelo nejméně 13 poutníků. 

I přes pravidelné útoky ze stran náboženských radikálů se bezpečnostní situace v hlavním městě Iráku paradoxně zlepšila. Před deseti lety byly útoky na denním pořádku, nyní se sice bombové útoky na šíitské obytné či obchodní oblasti opakují, ale v menší míře, než tomu bylo v minulosti.

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku