Bombový útok na šíitské poutníky v Bagdádu si vyžádal nejméně 21 obětí

Bombový útok na šíitské poutníky v Bagdádu si vyžádal nejméně 21 obětí
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Bagdád
30 / 04 / 2016, 12:00

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, je ale pravděpodobné, že za ním stojí radikálové z Islámského státu.

V sobotu zahynulo po bombovém útoku nejméně 21 šíitských poutníků v jihovýchodním Bagdádu. Dalších 42 letech bylo zraněno. Původce atentátu zatím zůstává neznámý. Podle policie poutníci mířili k bagdádské svatyni Kázimíja, kde se stali terčem útoku. Jiné zdroje z iráckých bezpečnostních složek podle agentury AP uvedly, že útočníci cílili na venkovní tržiště.

Právě tržiště bývají častým cílem atentátníků. Například jeden z největších atentátů se stal v roce 2008, kdy teroristická síť al-Káida zaútočila na různá tržiště v Bagdádu a výsledkem bylo 72 mrtvých. Ke svatyni Kázimíja nyní míří šíité z celého Iráku, očekává se, že v příštích dnech jich na místo dorazí tisíce.

I když se zatím k atentátu nikdo nepřihlásil, dá se předpokládat, že za ním může stát Islámský stát. Ten totiž vyznává sunnu a šíité jsou tedy jej ideologičtí nepřátelé, i když jsou muslimové. IS stál minulý rok i za útoky, při nichž zemřelo nejméně 13 poutníků. 

I přes pravidelné útoky ze stran náboženských radikálů se bezpečnostní situace v hlavním městě Iráku paradoxně zlepšila. Před deseti lety byly útoky na denním pořádku, nyní se sice bombové útoky na šíitské obytné či obchodní oblasti opakují, ale v menší míře, než tomu bylo v minulosti.

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace