Boris Johnson: Velká Británie se může připojit ke vzdušným útokům proti ,,monstru" Asadovi

Boris Johnson: Velká Británie se může připojit ke vzdušným útokům proti ,,monstru&quote; Asadovi
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Boris Johnson
22 / 04 / 2017, 12:00

Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona je možné, že se Británie vojensky připojí k USA v Sýrii.

To by zahrnovalo i vzdušné útoky a bombardování strategických pozic syrského režimu. Johnson prohlásil, že by k tomu teoreticky nebyl ani zapotřebí souhlas parlamentu. V roce 2013 schválil britský parlament, že se Británie nezúčastní žádné vojenské akce proti Sýrii. Bývalý premiér David Cameron volal po vojenském úderu v Sýrii v reakci na útok sarinem, při kterém tehdy zahynuly stovky civilistů. Parlament se však postavil těsnou většinou proti.

To se nyní může podle Johnsona, někdejšího velkého zastánce Brexitu, změnit. ,,Je to moje víra (vojensky se angažovat v Sýrii), i když zatím žádné takové rozhodnutí nebylo schváleno. Takový požadavek však může vyvstat v budoucnu ve snaze dosáhnout tohoto cíle. Potom by bylo velmi těžké pro Spojené království říct takovému angažmá ne," řekl Johnson.

Pokud by k tomu došlo, Velká Británie by se plnohodnotně zapojila po bok USA do vojenských akcí v Sýrii. Americká administrativa provedla nečekaný útok 59 raketami Tomahawk na syrskou základnu Šajrat 7. dubna v odvetě za chemický útok, z něhož obvinila právě režim Bašára Asada. Britská premiérka Theresa Mayová tento vojenský úder přivítala, stejně jako Německo a Francie.

I když se Johnson staví za vojenské angažmá Velké Británie v Sýrii, které by bylo namířené proti režimu Bašára Asada, britská vláda je i přes pozitivní reakce na americký úder v tomto směru obezřetná, a požadavek ministra zahraničí zatím odmítá. Johnson proto také vyzval Rusko, aby přestalo se ,,slepou" podporou Sýrie a pomohlo svou vahou vyřešit vleklý konflikt, který trvá již šest let.

 

psali jsme:

Trump neměl pravomoc použít rakety, je to hororová show, říká senátor Bernie Sanders

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace