Bosch camera trainer naučí kameru, jaký objekt má detekovat

Bosch camera trainer naučí kameru, jaký objekt má detekovat
Autor fotografie: Bosch|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 07 / 2020, 11:15

Jak učíte dítě, jak vypadá auto? Jednoduše ukážete dítěti auto. Tato osvědčená metoda učení je prostřednictvím algoritmu dostupná pro některé Bosch inteligentní kamery. Tato nová funkce otevírá dveře novým nebývalým aplikacím.

Camera Trainer.

Jedná se o software pro strojové učení zabudovaný do špičkových Bosch IP kamer pro inteligentní systémy video dohledu a bezpečnostní systémy. Naučí kameru detekovat objekty a stavy. Pokud kamera rozpozná předdefinovaný scénář, provede předdefinovanou akci, jako je například počítání nebo spuštění výstrahy v reálném čase.

Bosch Trainer

Jak trénujete kameru

Stejně jako u mnoha jiných typů softwaru pro strojové učení potřebujete vzorové obrázky objektů. Musíte kameře ukázat, které objekty nebo situace jsou relevantní. Při používání Camera Trainer bude v závislosti na situaci stačit 25 až 250 vzorků, aby se naučil, jak něco vypadá - řekněme auto.

Jaké role zde hrají lidé a technologie?

Počítačový program umožňuje uživatelům označit relevantní objekty na obrázcích pouhým přetažením rámečku kolem nich myší. Systém si pamatuje obrysy objektů a poté je dokáže rozpoznat samostatně. Tomu říkáme pozitivní vzorek. Negativní vzorky se generují analogickým způsobem. Jedná se o všechny objekty nebo pozadí, které nejsou dotyčným objektem.

Můžete nám dát příklad aplikace?

Možnosti této technologie lze použít na různé monitorovací situace. Kameru lze například naučit automaticky detekovat, zda je obsazeno parkovací místo. Za tímto účelem jsou vozidla na obrázcích označena jako pozitivní vzorky a neobsazená místa jako negativní vzorky. Tímto způsobem se kamera dozví, jak auto vypadá a jak vypadá prázdné parkovací místo, a může následně mezi nimi rozlišit. Videokamera pak může automaticky určit, kolik volných parkovacích míst je k dispozici v dané oblasti.

Funkce kamera trainer se od klasické pokročilé videoanalýzy liší ve dvou věcech. Za prvé, inteligentní analýza videa jsou již velmi dobrá v detekci pohybujících se objektů. Camera Trainer dělá tuto práci ještě jednodušší a efektivnější. Díky této nové funkci lze nyní objekty detekovat a sledovat, i když nejsou v pohybu. To je nové. To znamená, že kamery nyní mohou určit, jak dlouho auto obsadilo parkovací místo.

V bezpečnostních kamerách není nainstalován příliš velký výpočetní výkon. Být schopen spouštět algoritmy strojového učení v kameře je vynikajícím úspěchem. Naše technologie to může udělat. Zde jsme využili rozsáhlého know-how společnosti. Společnosti jako Connected Mobility a Computer Vision z podnikového výzkumu Bosch pomohly vyvinout Camera Trainer. A správa produktů v divizi Building Technologies zajistila integraci Camera Trainer do kamery.

Dalším krokem společnosti Bosch budou IP kamery řady Inteox. S naší novou otevřenou platformou kamer jsme příkladem. Kombinuje vestavěnou inteligentní analýzu videa s vynikajícím výkonem a možností libovolného přidávání softwarových aplikací. A protože běží na běžně používaném operačním systému založeném na projektu Android Open Source Project, je přístupný každému, kdo chce vytvářet a implementovat aplikace a služby specifické pro zákazníka.

Kromě inteligence ve vlastních kamerách má firma Bosch serverové řešení pro rozpoznání osob Personal Identification. Modul Personal Identification je součástí sw. Bosch VMS. Vysoce výkonné řešení funguje i v neřízených scénách kde osoba není nucena se dívat do kamery. Rozpoznání osob pracuje i při pohybu víc osob ve snímané scéně a dokonce i při částečně zakrytém obličeji či pohledu z profilu.

více na www.bosch.cz

 

Tagy článku