Bosenský Nejvyšší soud zakázal nošení náboženských symbolů. Muslimové vyšli do ulic

Bosenský Nejvyšší soud zakázal nošení náboženských symbolů. Muslimové vyšli do ulic
Autor fotografie: YouTube/screenshot/EURONEWS|Popisek: Demonstrace za nošení hidžábu
08 / 02 / 2016, 08:30

Bosenské muslimky proti zákazu protestovaly. Chtějí dál nosit hidžáb.

Několik stovek bosenských muslimů demonstrovalo v neděli v Sarajevu na protest proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zakázal soudcům a zaměstnancům justice okázalé nošení všech náboženských symbolů v celé zemi. Muslimové tvrdí, že tento zákaz je v rozporu s rezolucí OSN pro lidská práva.

Zákaz se nevztahuje pouze na muslimské oděvy a symboly, ale na všechny náboženské symboly, včetně katolických nebo pravoslavných křížů. Pro veřejnost a svědky bude soudem vydáváno povolení případ od případu. 

"Můj hidžáb je pro mě všechno, je to můj život, moje pýcha, moje přesvědčení - má láska k Alláhovi," uvedla jedna z demonstrujících, Zahida ze Srebrenice.

Hidžáb doslova znamená clona, závěs, avšak v dnešní době je toto slovo používáno hlavně pro muslimský šátek, kterým si žena zahaluje z náboženských důvodů vlasy, krk a poprsí. Zahalování se hidžábem je stanoveno právní vědou. Jako důvod bývá nejčastěji uvedena ochrana ženy před muži, kteří díky tomu, že ji vidí zahalenou, potlačí snáze svůj chtíč, a proto jednají se ženou jako s osobností. Povinně jej pak ženy musejí nosit v Saúdské Arábii, Íránu a Afghánistánu (pokud jej nemají nasazen, hrozí jim trest od náboženské policie). Zdroj: wikipedia

"Chceme podpořit demokratickou a svobodnou společnost, ve které si můžete obléknout co chcete a předstírat, že jste třeba Michael Jackson. Každý by měl možnost obléknout se podle svého, jak se mu líbí," uvedl organizátor akce Ismet Becar. Zdroj: euronews.com

V zemi je přibližně 40 procent muslimů a většina žen hidžáb nenosí. Není bez zajímavosti, že právě Bosna je jednou z balkánských zemí, kde byly zaznamenány aktivity skupin islámského státu.

Podle britského tisku zde teroristé IS v utajení nakoupili pozemky a podle bezpečnostních expertů se může jednat o základ nově budovaného výcvikového tábora IS s působností po celé Evropě. Na konci října loňského roku zajistila bosenskosrbská policie na severovýchodě Bosny velké množství výbušnin, které měly být použity k teroristickému útoku na hotel.

Kromě výcvikových základen v Sýrii existují rovněž menší tábory v EU a balkánských zemích. Nacvičení způsobů přežití umožňuje verbířům Islámského státu prověřit tělesnou kondici a cílevědomost těch, kdo si přejí vstoupit do fronty," uvádí se v nejnovější zprávě Europolu. Podle ní disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám."

Tagy článku

-->