Bosenský Nejvyšší soud zakázal nošení náboženských symbolů. Muslimové vyšli do ulic

Bosenský Nejvyšší soud zakázal nošení náboženských symbolů. Muslimové vyšli do ulic
Autor fotografie: YouTube/screenshot/EURONEWS|Popisek: Demonstrace za nošení hidžábu
08 / 02 / 2016, 08:30

Bosenské muslimky proti zákazu protestovaly. Chtějí dál nosit hidžáb.

Několik stovek bosenských muslimů demonstrovalo v neděli v Sarajevu na protest proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zakázal soudcům a zaměstnancům justice okázalé nošení všech náboženských symbolů v celé zemi. Muslimové tvrdí, že tento zákaz je v rozporu s rezolucí OSN pro lidská práva.

Zákaz se nevztahuje pouze na muslimské oděvy a symboly, ale na všechny náboženské symboly, včetně katolických nebo pravoslavných křížů. Pro veřejnost a svědky bude soudem vydáváno povolení případ od případu. 

"Můj hidžáb je pro mě všechno, je to můj život, moje pýcha, moje přesvědčení - má láska k Alláhovi," uvedla jedna z demonstrujících, Zahida ze Srebrenice.

Hidžáb doslova znamená clona, závěs, avšak v dnešní době je toto slovo používáno hlavně pro muslimský šátek, kterým si žena zahaluje z náboženských důvodů vlasy, krk a poprsí. Zahalování se hidžábem je stanoveno právní vědou. Jako důvod bývá nejčastěji uvedena ochrana ženy před muži, kteří díky tomu, že ji vidí zahalenou, potlačí snáze svůj chtíč, a proto jednají se ženou jako s osobností. Povinně jej pak ženy musejí nosit v Saúdské Arábii, Íránu a Afghánistánu (pokud jej nemají nasazen, hrozí jim trest od náboženské policie). Zdroj: wikipedia

"Chceme podpořit demokratickou a svobodnou společnost, ve které si můžete obléknout co chcete a předstírat, že jste třeba Michael Jackson. Každý by měl možnost obléknout se podle svého, jak se mu líbí," uvedl organizátor akce Ismet Becar. Zdroj: euronews.com

V zemi je přibližně 40 procent muslimů a většina žen hidžáb nenosí. Není bez zajímavosti, že právě Bosna je jednou z balkánských zemí, kde byly zaznamenány aktivity skupin islámského státu.

Podle britského tisku zde teroristé IS v utajení nakoupili pozemky a podle bezpečnostních expertů se může jednat o základ nově budovaného výcvikového tábora IS s působností po celé Evropě. Na konci října loňského roku zajistila bosenskosrbská policie na severovýchodě Bosny velké množství výbušnin, které měly být použity k teroristickému útoku na hotel.

Kromě výcvikových základen v Sýrii existují rovněž menší tábory v EU a balkánských zemích. Nacvičení způsobů přežití umožňuje verbířům Islámského státu prověřit tělesnou kondici a cílevědomost těch, kdo si přejí vstoupit do fronty," uvádí se v nejnovější zprávě Europolu. Podle ní disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.