Bosna země zaslíbená, aneb plíživá arabizace a islamizace – díl 1.

Bosna země zaslíbená, aneb plíživá arabizace a islamizace – díl 1.
Autor fotografie: James Byrum
10 / 09 / 2016, 05:00

Jak tato plíživá arabizace a islamizace probíhá? Přestože více než milion Bosňanů žije v diaspoře, nových majitelů modrých pasů s liliemi (bosenských) je stále více. Jako z vody rostou velkolepé osady, jejichž výstavbu financují lidé z Kuvajtu, Sýrie, Kataru, Saudské Arábie...

Jako první je nutné si vysvětlit, proč se jich tolik vůbec mohlo nastěhovat. Ten hlavní důvod je velký exodus původní, převážně nemuslimské populace. Situaci vysvětluje následující odstavec.

Mirhunisa Zukić, předsedkyně Unie pro udržitelný návrat a integraci v Bosně a Hercegovině (UZOPI), uvedla před několika dny více než alarmující údaj: od roku 2013 do dnes opustilo kolem 68.000 občanů BiH. Z oblasti Zvorniku odešlo 2.000 rodin (6.000 osob), z Tomislavgradu 2.000 rodin (1.500 lica), Bijeljinu opustilo 5.500 osob, Sanski Most 2.300 rodin (7.000 osob), Livno 500 rodin (oko 1500 osob)....

Jaké jsou důvody tohoto více než chmurného každodenního života?

BiH je i dnes nejednotná, vládní struktury nefunkční, neexistuje spolupráce mezi entitami, kantony, ekonomika se hroutí, korupce je všudypřítomná, nezaměstnanost stále vyšší (mezi mladými kolem 57 procent), celé generace prochází vzdělávácím systémem s jasnou segregací, politici využívají etnických obav a tenzí, smíření se nezdařilo: Srbové se chtějí odtrhnout, Chorvaté opouští zemi a ti, kteří zůstali si přejí vlastní, třetí entitu.

Většina obyvatel nepovažují BiH za svou zemi, 87 procent je názoru, že se BiH ubírá špatným směrem, 77 procent mladých chce zemi opustit.

Proč odcházejí

Přestože více než milion Bosňanů žije v diaspoře, což by mohlo vést k závěru, že dnes v této bývalé jugoslávské republice žije jen ten, kdo musí (kromě politiků, kterým se to bohatě vyplatí), nových majitelů modrých pasů s liliemi je habaděj. Pro ně je BaH zemí zaslíbenou.

„Má tak nádhernou přírodu, objeli jsme celý svět, tady je nejlépe, co víc si v životě přát, než jarní květy“, to jsou nejčastější zdůvodnění nadšených příchozích.

„Občané z arabských zemí ve velkém počtu kupují chalupy, zejména v oblasti Ilidži, aby mohli přijíždět o dovolené do naší země“, říká Vedina Delki, ředitelka realitní kanceláře „Ab-dom“.

Jsou totiž nadšeni přírodou v BiH a všichni chtějí koupit půdu nebo domy v blízkosti nějakého vodního zdroje.

„Voda pro ně znamená život, užívají si to tady“, zdůrazňuje Delkiová.

Stále hromadnější je také příjezd podnikatelů do BaH. Právě díky výše zmiňovanému nadšení registrovali velký počet firem, aby mohli jako cizinci koupit nemovitosti. Krok k pasu je pak o poznání kratší.

A těmi cizinci jsou samozřejmě Arabové z Kuvajtu, Kataru či Saúdské Arábie a Sýrie.

Autor: Milan Roháč

Bosenská Historie v Kostce:

Pro pochopení historického kontextu islámu v Bosně, tzv. Bosenský Bán, se ve 14. století přetvořil do Bosenského království, aby byl velmi záhy pohlcen brutální expanzí Osmanské říše. Aby díky tomu celá Bosna byla pod islámským terorem skoro 500 let, než ji v 18. století anektovalo Rakousko Uhersko. To začalo zákazem islámu a rekatolizací a zpětnou křesťanizací. V první polovině 20. století došlo jen k velmi krátkému vzepětí islámského nacionalizmu díky Muftímu Al-Hosejnímu, který díky svému vlivu přetáhl muslimy na stranu 3. říše. Po 2. světové Tito opět zakázal veřejné projevy náboženství a Islám málem vymizel, jenže po smrti Tita se podmínky uvolnily a především díky Alijovi Izetbegovičovi (později první prezident Bosny) se islám znovu dostal do popředí. A také díky silnému finančnímu stimulu z Arabského poloostrova...

Zdroj: Newsweek Srbija

 

Tagy článku