Bosna země zaslíbená, aneb plíživá arabizace a islamizace – díl 2.

Bosna země zaslíbená, aneb plíživá arabizace a islamizace – díl 2.
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Ilustrační foto
20 / 09 / 2016, 15:00

PLÁN OSÍDLOVÁNÍ - koncem roku 2013 Milorad Dodik obvinil Bakira Izetbegoviče, že usilovně pracuje na plánu, podle nějž by se do BaH mělo přistěhovat mezi 300.000 až 500.000 Arabů. Cílem úřadů z Federace BaH je změnit etnický a náboženský obraz ve prospěch muslimů, řekl tehdy Dodik. V té době údajně chudí wahhábisté skoupili již celé srbské vesnice, protože byly úspěšně „testovány“ známé lokality Gornja Maoča a Gornja Dubnica.

Terčem občanů ze zemí Perského zálivu bylo paralelně Sarajevo, z nějž bylo během války vyhnáno nebo dobrovolně odešlo kolem 150.000 Srbů. Ve městě na řece Miljacka a v širším okolí zůstali převážně staří lidé, kteří nemají prostředky na obživu, takže lze stále reálněji předpokládat, že časem zcela „vymizí“ z tohoto města a bude v něm žít „50.000 až 60.000 Arabů“.

Psali jsme: Bosna země zaslíbená, aneb plíživá arabizace a islamizace – díl 1.

Ve prospěch této teze vypovídá i údaj, že v příměstských obcích Ilidža, Ilijaš, Hadžići, Trnovo rostou velkolepé osady, jejichž výstavbu financují mocní lidé z Kuvajtu, Sýrie, Kataru, Saudské Arábie...

Podle údajů Ministerstva bezpečnosti BaH přijíždějí Arabové do Sarajeva většinou jako turisté. Většinou se ubytovávají v hotelu „Bristol“, který je dnes ve vlastnictví arabského kapitálu a koupi uskutečňují prostřednictvím předem založených firem, kterých je jen na jména Kuvajťanů 232.

V BLÍZKOSTI VODY

Není známo, kolik doposud Arabové koupili domů a pozemků, nejen srbských, ale ví se, že nakupují pomocí domácích zprostředkovatelů Bosňanů ze Sarajeva za nejnižší cenu. Sdružení Demokratická iniciativa sarajevských Srbů (DIS) vysvětluje, že Arabové obsazují velké pozemky, a že jsou pro ně nejzajímavější ty, které jsou v blízkosti vody, a co se placení týče, že jsou velmi korektní.

Jovo Janjić, výkonný ředitel DIS říká, že největší část Ilidže (vyhlášené lázně) jsou teď ve vlastnictví Arabů a Turků. Jedna z mnohých arabských osad se staví i v Popovičích v okresu Ilijaš (60 bytových jednotek) na ploše 150 dulumů (jeden dulum = deset arů), na půdě koupené od Srbů, kteří po válce opustili tuto oblast.

Federální média uveřejnila, že starosta obce Ilijaš nezná podrobnosti „ani o investitorech, ani o prostřednících, kteří jejich jménem uzavírají obchody na domácí půdě“, ale že pro tuto výstavbu „existují všechna nezbytná povolení“.

Představitelé federálního okresu Trnovo (30 kilometrů jihovýchodně od Sarajeva, lemovaného Igmanem, Bjelašnicí, Treskavicí a Jahorinou) podepsali smlouvu se společností ze Spojených Emirátů na výstavbu turistického městečka na území této místní komunity. Projekt, jak zjišťuje Newsweek, počítá s výstavbou více než tisíce bytových jednotek (situace ne nepodobná Modlanům nedaleko Teplic), hotelů a obchodních center.

O nejnovějších trendech osídlování BaH Araby se hodně veřejně mluvilo. Rány jsou čerstvé, slova se pečlivě volí. Jedině Dodik a bývalý ministr bezpečnosti BaH Fahrudin Radonjčić tvrdili, že se „jedná o násilnou změnu etnického obrazu a radikalizaci islámu, protože kupujícím je arabská víra“ (Dodik), respektive „že existuje plán bohatého Kuvajtu na to vystěhovat ze Sarajeva kolem 100.000 jeho obyvatel, nejnižších vrstev, mezi nimiž je řada teroristů a příslušníků různých militantních skupin.

Ví se, co by mělo být jejich úkolem a cílem, budeme hledat zákonné překážky k obraně proti tomuto viru (Radonjčić).“ Dodik byl, kdo již ví po kolikáté, označen za nenávistného, Radonjčić byl vyměněn.

Autor: Milan Roháč 
Zdroj: Newsweek Srbija

 

Tagy článku