Bostonský Bělouš Bulger: Změnilo ho LSD, vraždil jako šílený a udával policii své konkurenty. Udala ho Miss Island

Bostonský Bělouš Bulger: Změnilo ho LSD, vraždil jako šílený a udával policii své konkurenty. Udala ho Miss Island
Popisek: James Bulger
09 / 03 / 2018, 18:00

Bostonský gangster James "Whitey" Bulger unikal agentům FBI unikal celých šestnáct let. Nebyl to obyčejný mafiánský boss – jednak své oběti často vraždil sám a pak měl velmi úzké styky s FBI, pro kterou pracoval za taktických důvodů několik let jako informátor.

Bulger se brzy vypracoval mezi Top 10 v seznamu FBI nejhledanějších zločinců. Za informace vedoucí k jeho dopadení byla vypsána odměna 2 miliony dolarů (50 milionů korun).

Neměl žádné zábrany, což mohlo být dáno i tím, že když byl ve vězení v 50. letech, testovali na něm tehdy populární drogu LSD. Ta nezvratně změnila jeho povahu a udělala z něj zcela nepředvídatelného zločince.

Přezdívku Whitey, tedy česky Bělouš, dostal kvůli bílé barvě vlasů a zůstala mu, i když byl plešatý. Většinu zločinů spáchal v 70. a 80. letech minulého století v Bostonu. Účastnil se devatenácti vražd, pokusů o vraždu, řídil prodej drog (kokain), vydírání a praní špinavých peněz, provozoval hrací automaty a obchodoval s prostitucí.

James Bulger

James Bulger a jeho životní láska Catherine Greigová

Díky svým vazbám s FBI měl dokonalý přehled o tom, co se chystá. Jeho hlavní kontakt byl jeho kamarád z dětství agent John Connolly. Na oplátku dodával Connollymu informace i svých mafiánských konkurentech. Takto se mu podařilo zlikvidovat italský gang v Bostonu a prakticky tak ovládl celé město.

psali jsme: Seznam nejhledanějších FBI je stále obskurnější: Číslo 1 z roku 2013 ubodalo muže, extremistu, který obtěžoval jeho snoubenku

Jeho mladší bratr William Bulger byl jedním z nejvlivnějších politiků v Massachusetts (hlavní město Boston), předsedou tamního senátu a později prezidentem Massachusettské univerzity. Mnoho let se mu dařilo distancovat se od činů svého bratra, ale nakonec musel odstoupit (2003).

Whitey Bulger byl podporovatelem Irské republikánské armády, kterou zásoboval penězi a zbraněmi a výbušninami.

Po 16 letech na útěku byl zatčen v Santa Monice v Kalifornii (2011). K jeho dopadení vedl tip bývalé modelky Anny Björnsdóttirové, Miss Islandu z roku 1974, která bydlela v domě vedle. Při zatýkání gangster, kterému bylo 81 let, nekladl odpor.

psali jsme: Robert Fisher: Uznávaný lékař zastřelil manželku, podřízl své dvě děti a vyhodil dům do povětří. Nebo to bylo jinak?

V domě s ním byla zatčena jeho životní láska Catherine Greigová, bývalá manželka bostonského hasiče. Našli u nich několik desítek zbraní a necelý milion dolarů v hotovosti. Za ukrývání hledaného zločince dostala Greigová osm let, Bulger za své zločiny doživotí.

Příběh Whiteyho Bulgera inspiroval autory mnoha knih a filmů, naposledy například ve snímku Black Mass: Špinavá hra, kde si Bulgera zahrál Johnny Depp.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku