Boubakeur vrací úder Vallsovi: Nevěřím, že salafismus vyhrál ideologickou bitvu ve Francii

Boubakeur vrací úder Vallsovi: Nevěřím, že salafismus vyhrál ideologickou bitvu ve Francii
Autor: redakční databáze|Popisek: Manuel Valls
05 / 04 / 2016, 19:00

Francouzský muftí a hlavní představitel Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur nesouhlasí se slovy francouzského premiéra Manuela Vallse, že ve Francii sílí vliv tzv. salafistů. Valls prohlásil na konferenci o islamismu a populismu v Evropě, že v zemi sílí vliv těchto islámských radikálů. Boubakeur naopak řekl, že salafisté představují ve Francii minoritu, jejich činnost je marginální, a že naprostá většina muslimů jsou umírnění, kteří dodržují zákony Francie.

Francouzský muftí a vysoký představitel Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur zásadně nesouhlasí s výroky premiéra Manuela Vallse, které pronesl na konferenci, která se týkala islamismu a populismu v Evropě. Valls varoval, že v muslimské obci ve Francii se čím dál více začínají prosazovat salafisté, představitelé jednoho z radikálních idelogických směrů islámu, salafismu. Salafisté hlásají ,,očištěný" islám od jakýchkoliv cizích vlivů a návrat k jeho kořenům a prorokovi Mohamedovi. 

Valls na konferenci řekl, že ve Francii existuje skupina salafistických přívrženců, kteří v současné době ,,vyhrávají ideologickou a kulturní bitvu islámu". s tím nesouhlasí kontroverzní muftí a hlavní představitel známé Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

Muftí, který je mimo jiné známý tím, že minulý rok prohlásil, že Francie potřebuje zdvojnásobit počet mešit, Vallsovo tvrzení rozporuje. Domnívá se se aktivita salafistů se nemá v žádném případě přeceňovat, protože jejich aktivita není ve Francie zdaleka taková, jak ji Valls popisuje, a jaká byla v minulosti.

Boubakeur v odpovědi na premiérův výrok také zmínil, že naprostá většiná muslimů ve Francii je umírněná a respektují zemi, v níž žijí. Dodal, že se v médiích nedostává slova těm, kteří chtějí žít v klidu, ale naopak těm, jež představují radikální odnože islámu a chtějí páchat zlo.

V Evropě je však v současné době zaznamenána zvýšená aktivita přívrženců salafistů. Kromě Francie operují i v Německu, kde byl na začátku tohoto roku hlášen jejich zvýšený výskyt. V Berlíně se jejich počet za posledních pět let zdvojnásobil na necelých 700 a polovina z nich je podle německé civilní kontrarozvědky ochotna páchat násilné akce. 

 

Zdroj: leparisien.fr

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace