Boubakeur vrací úder Vallsovi: Nevěřím, že salafismus vyhrál ideologickou bitvu ve Francii

Boubakeur vrací úder Vallsovi: Nevěřím, že salafismus vyhrál ideologickou bitvu ve Francii
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Manuel Valls
05 / 04 / 2016, 19:00

Francouzský muftí a hlavní představitel Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur nesouhlasí se slovy francouzského premiéra Manuela Vallse, že ve Francii sílí vliv tzv. salafistů. Valls prohlásil na konferenci o islamismu a populismu v Evropě, že v zemi sílí vliv těchto islámských radikálů. Boubakeur naopak řekl, že salafisté představují ve Francii minoritu, jejich činnost je marginální, a že naprostá většina muslimů jsou umírnění, kteří dodržují zákony Francie.

Francouzský muftí a vysoký představitel Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur zásadně nesouhlasí s výroky premiéra Manuela Vallse, které pronesl na konferenci, která se týkala islamismu a populismu v Evropě. Valls varoval, že v muslimské obci ve Francii se čím dál více začínají prosazovat salafisté, představitelé jednoho z radikálních idelogických směrů islámu, salafismu. Salafisté hlásají ,,očištěný" islám od jakýchkoliv cizích vlivů a návrat k jeho kořenům a prorokovi Mohamedovi. 

Valls na konferenci řekl, že ve Francii existuje skupina salafistických přívrženců, kteří v současné době ,,vyhrávají ideologickou a kulturní bitvu islámu". s tím nesouhlasí kontroverzní muftí a hlavní představitel známé Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

Muftí, který je mimo jiné známý tím, že minulý rok prohlásil, že Francie potřebuje zdvojnásobit počet mešit, Vallsovo tvrzení rozporuje. Domnívá se se aktivita salafistů se nemá v žádném případě přeceňovat, protože jejich aktivita není ve Francie zdaleka taková, jak ji Valls popisuje, a jaká byla v minulosti.

Boubakeur v odpovědi na premiérův výrok také zmínil, že naprostá většiná muslimů ve Francii je umírněná a respektují zemi, v níž žijí. Dodal, že se v médiích nedostává slova těm, kteří chtějí žít v klidu, ale naopak těm, jež představují radikální odnože islámu a chtějí páchat zlo.

V Evropě je však v současné době zaznamenána zvýšená aktivita přívrženců salafistů. Kromě Francie operují i v Německu, kde byl na začátku tohoto roku hlášen jejich zvýšený výskyt. V Berlíně se jejich počet za posledních pět let zdvojnásobil na necelých 700 a polovina z nich je podle německé civilní kontrarozvědky ochotna páchat násilné akce. 

 

Zdroj: leparisien.fr

 

Tagy článku