Brainflight: drony ovládané mozkem

Brainflight: drony ovládané mozkem
Autor fotografie: Tekever|Popisek: Ovládání UAV myšlenkami
25 / 02 / 2015, 16:45

Portugalská společnost Tekever pracuje na vývoji rozhraní mozek-počítač, které lidem umožní ovládat drony pouze jejich myslí.

Na projektu BRAINFLIGHT, spolupracuje TEKEVER s dalšími subjekty - Champalimaud Foundation (Portugalsko), Eagle Science (Nizozemsko) a Technische Universität München (Německo). Ovládání dronu myšlenkami je pouze začátek, cílem je umožnit pilotování i letadel.

Během veřejné prezentaci v Lisabonu TEKEVER ukázal využití EEG – tedy měření mozkových vln operátora dronu a jejich převod pomocí speciálních algoritmů na povely pro bezpilotní prostředek.
Operátor měl na sobě čepici měřící aktivitu mozku, a ovládal dráhu bezpilotního letounu jen pomocí myšlenek. Došlo tedy k propojení ovládacích systémů dronu a mozku operátora. Úspěšně tak bylo simulováno řízení pomocí Brainflight systému.

"Projekt úspěšně demonstroval použití systému Brainflight na simulátoru letadla Diamond DA42. Stejně tak jsme úspěšně integrovali toto řízení do pozemních UAV. Nyní půjdeme o krok dále a uskutečníme živé letové zkoušky s UAV, "řekl Ricardo Mendes, COO firmy TEKEVER.

Diamond da42

Brainflight je podle představitelů společnosti přelomovým projektem, který časem umožní lidem ovládat prostředky jako letadla nebo drony tak přirozeně, jako je pro ně běh nebo chůze. Projekt by mohl pomoci i tělesně postiženým a nemocným lidem při řízení, nebo komunikaci s okolím.

Zdroj: Tekever

Psali jsme také:

Drony pokryjí nedostupné části Británie mobilním signálem

Satelitní telefon z běžného iPhonu nebo Samsungu

Minipočítač pod televizi

 

Tagy článku