Brainflight: drony ovládané mozkem

Brainflight: drony ovládané mozkem
Autor: Tekever|Popisek: Ovládání UAV myšlenkami
25 / 02 / 2015, 16:45

Portugalská společnost Tekever pracuje na vývoji rozhraní mozek-počítač, které lidem umožní ovládat drony pouze jejich myslí.

Na projektu BRAINFLIGHT, spolupracuje TEKEVER s dalšími subjekty - Champalimaud Foundation (Portugalsko), Eagle Science (Nizozemsko) a Technische Universität München (Německo). Ovládání dronu myšlenkami je pouze začátek, cílem je umožnit pilotování i letadel.

Během veřejné prezentaci v Lisabonu TEKEVER ukázal využití EEG – tedy měření mozkových vln operátora dronu a jejich převod pomocí speciálních algoritmů na povely pro bezpilotní prostředek.
Operátor měl na sobě čepici měřící aktivitu mozku, a ovládal dráhu bezpilotního letounu jen pomocí myšlenek. Došlo tedy k propojení ovládacích systémů dronu a mozku operátora. Úspěšně tak bylo simulováno řízení pomocí Brainflight systému.

"Projekt úspěšně demonstroval použití systému Brainflight na simulátoru letadla Diamond DA42. Stejně tak jsme úspěšně integrovali toto řízení do pozemních UAV. Nyní půjdeme o krok dále a uskutečníme živé letové zkoušky s UAV, "řekl Ricardo Mendes, COO firmy TEKEVER.

Diamond da42

Brainflight je podle představitelů společnosti přelomovým projektem, který časem umožní lidem ovládat prostředky jako letadla nebo drony tak přirozeně, jako je pro ně běh nebo chůze. Projekt by mohl pomoci i tělesně postiženým a nemocným lidem při řízení, nebo komunikaci s okolím.

Zdroj: Tekever

Psali jsme také:

Drony pokryjí nedostupné části Británie mobilním signálem

Satelitní telefon z běžného iPhonu nebo Samsungu

Minipočítač pod televizi

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace