Branný výbor je proti právu policie zadržet legálně drženou zbraň přímo v obydlí.

Branný výbor je proti právu policie zadržet legálně drženou zbraň přímo v obydlí.
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
31 / 03 / 2016, 15:30

Poslanci branného výboru odmítli, aby měla policie právo provést domovní prohlídku bez souhlasu soudu nebo státního zástupce.

Praha 31. března (ČTK) - Sněmovní branný výbor se dnes postavil proti tomu, aby policie dostala právo zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí. Podpořil návrh Jany Černochové z opoziční ODS na vypuštění této části vládní novely zákona o zbraních.bezpečnostním ani v ústavně-právním výboru přitom občanští demokraté s tímto požadavkem neuspěli. O konečné podobě normy, kterou kabinet reagoval na tragédii v Uherském Brodě, rozhodne Sněmovna možná už na dubnové schůzi.

Oprávnění policie budí mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentují zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody. Černochová podotkla, že se vytváří zákon jen kvůli jednomu střílejícímu šílenci. "Návrh zákona podobným excesům stejně nezabrání," míní poslankyně. Podle Jiřího Skalického (TOP 09) existují nástroje, které můžou úřady využít už v současnosti.

Jana Černochová: Odmítám bezprecedentní zásah do soukromí

"Jakákoli prevence je dobrá," argumentoval naopak Antonín Seďa z ČSSD. Vyzbrojování obyvatel podle jeho názoru větší bezpečnost nezajistí. "Pokud se ukáže, že se to (navrhovaná nová kompetence policie) bude zneužívat, budeme muset policii pravomoc odejmout," uvedl Seďa. Většinu členů výboru ale nepřesvědčil.

Policista by mohl podle vládní novely zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.

Policejní kontrola přímo v bytě a bez povolení? Ano

Garanční bezpečnostní výbor sice novinku minulý týden podpořil, chce ale, aby právo zadržet zbraň měli výhradně policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Výbor navíc navrhl zachovat desetiletou platnost zbrojních průkazů, vláda ji chce zkrátit na pět let. Bezpečnostní výbor podpořil taky úpravu, podle které budou mít lékaři přístup do centrálního registru zbraní jen prostřednictvím policie, ne přímo. Nechce dát pravomoc vládě nařídit obyvatelům odevzdat legálně držené zbraně v případě ohrožení státu nebo války.

Evropská komise chce zakázat legální držení poloautomatických zbraní. Jedinou obranu před teroristy a vrahy.

Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moct určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek.

Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

Proti těmto částem předlohy poslanci námitky nemají. Seďa upozornil, že důležitější bude vyhláška, která na základě zákonné úpravy stanoví konkrétní požadavky na skladování munice a nakládání s ní.

Čeští zákonodárci odmítají návrh Evropské komise omezovat práva držitelů střelných zbraní

Tagy článku

-->