Bratr manchesterského atentátníka věděl, že teroristický útok přijde, prohlásila Libye

Bratr manchesterského atentátníka věděl, že teroristický útok přijde, prohlásila Libye
Popisek: policie
28 / 05 / 2017, 07:30

Mluvčí libyjských protiteroristických jednotek prohlásil, že bratr atentátníka, který spáchal teroristický útok v Manchesteru, o připravovaném útoku věděl.

Podle mluvčího libyjských protiteroristických jednotek Ahmed Dagdouga věděl bratr Salmana Abediho Hashem, že se chystá teroristický útok. Nevěděl však kdy a kde. Salman Abedi zabil při sebevražedném atentátu 22. května na koncertě zpěvačky Ariany Grandeové v Machesteru 22 lidí.

Libyjské úřady sledovaly dvacetiletého Hashema Abediho měsíc a půl kvůli podezření, že je také jako jeho bratr napojen na IS. Oba bratří si byli podle mluvčího protiteroristických libyjských jednotek velmi blízcí.

Dagdoug prohlásil, že Salman měl volat Hashemovi a jejich matce asi 30 minut před spácháním teroristického útoku. Den po po sebevražedném atentátu byl v Libyi zadržen Hashem Abedi, který při výslechu přiznal, že věděl o bratrově úmyslu spáchat teroristický útok. Nevěděl však, kdy se tak stane a jaké místo pro krveprolití jeho bratr zvolí. Hashem také řekl, že věděl, jakým způsobem sestrojil manchesterský atentátník své výbušné zařízení. Potvrdil, že mu při tom pomáhal, ale při výslechu nepozradil další detaily. Mluvčí libyjských protiteroristických jednotek prohlásil, že na přípravě atentátu se podílela síť několika lidí. Ty nyní postupně zatýká britská policie.

Spolu se zatčením Hashema Abediho byl také zajištěn otec obou bratrů Ramadan. Ten však popřel, že by jeho syn Salman byl stoupencem IS. Agentuře Reuters, které poskytl ve vazbě rozhovor, řekl, že Salman ,,nepatřil k žádné (teroristické) organizaci". Reuters sdělil, že rodina je z jeho činu ,,zmatená", protože nikdy nesdílel ideologii IS.

Dagdoug adělil serveru ABC News, že oba bratři se považovali za členy IS a intenzivně studovali videa, která IS pravidelně zveřejňoval včetně instruktážních videí, které ,,učily", jak sestrojit funkční bombu.

 

psali jsme:

VIDEO: Masakr na koncertě v Manchesteru: nejméně 22 mrtvých po mohutném výbuchu. Předtím neproběhly téměř žádné bezpečnostní prohlídky, řekla česká studentka

 

Zdroj: abcnews.go.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace