Brazilský ministr, který měl bojovat s korupcí, kvůli ní odstoupil

Brazilský ministr, který měl bojovat s korupcí, kvůli ní odstoupil
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brazílie
31 / 05 / 2016, 15:45

Z vládního kabinetu Michela Temera odstoupil další ministr, jenž měl v popisu práce boj proti korupci.

Brazilský ministr supervize a kontroly Fabiano Silveira odstoupil 31. května ze své funkce kvůli korupčnímu skandálu v nadnárodním energetickém koncernu Petrobras. Jde o dalšího ministra, který v rychlém sledu opustil vládu a dostal tak do potíží prozatimního prezidenta Michela Temera, který byl jmenován po sesazení Dilmy Rousseffové před třemi týdny.

Silveira nastoupil do funkce teprve před třemi týdny, aby ji po necelých třech týdnech opustil. Ministr, v jehož portfoliu byl na významném místě boj s korupcí, měl totiž podle uniklé nahrávky dávat právní rady předsedovi brazilského Senátu Renanovi Calheirosovi, který je vyšetřován v souvislosti s korupčními podvody právě v Petrobrasu. Na nahrávce Silveira kritizuje samotné vyšetřování, které může vést do nejvyšších pater brazilské politiky až k prezidentovi Temerovi. Nahrávka měla být pořízena v Calheirosově rezidenci krátce předtím, než došlo k dočasnému sesazení Rousseffové.

Podle brazilské televize Globo měl Silveira kontaktovat vyšetřovatele v kauze Petrobras, aby od nich získal informace týkající se vyšetřování Calheirose. Ty však podle dostupných informací, které má televize k dispozici, nedostal.

Nahrávka tak může podle brazilských médií prozatimního prezidenta a jeho vládu politicky zničit. Temer musí prakticky denně odrážet nařčení z toho, že využil sesazení Rousseffové proto, aby se dostal k moci a zabránil vyšetřování jednomu z největších korupčních skandálů, v němž má být namočen on a další vysocí brazilští politikové.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku