Brazilský senát definitivně odvolal Rousseffovou z funkce

Brazilský senát definitivně odvolal Rousseffovou z funkce
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Senado Federal|Popisek: Dilma Rousseffová
01 / 09 / 2016, 07:45

Dilma Rousseffová jako brazilská prezidentka končí. Brazilský Senát ji definitivně ve středu odvolal z funkce.

Pro sesazení Rousseffové hlasovala většina senátorů - 61 z 81. Její místo převzal prozatimní prezident Michel Temer, který bude funkci vykonávat až do roku 2018, kdy se uskuteční nové řádné prezidentské volby.

Senátoři ve středu hlasovali ještě odděleně o tom, zda bude Rousseffová na osm let zbavena možnosti ucházet se o volenou veřejnou funkci. Pro bylo pouze 42 zákonodárců, potřeba bylo 54. Rousseffová tak teoreticky může v příštích letech kandidovat na volenou funkci.

Rousseffová vedla zemi od roku 2010, v roce 2014 se ale nad její kariérou začala stahovat mračna. Měla se dopouštět ,,vylepšování" státního rozpočtu nelegálními půjčkami od bank a falšovat tak skutečná čísla státního rozpočtu. Brazílie se ekonomicky v této době začala dostávat do těžké ekonomické krize.

V květnu pak Senát dočasně sesadil Rousseffovou z funkce prezidentky, když ji nahradil Michel Temer. Rousseffová tehdy vyjádřila přesvědčení, že se do funkce zpět vrátí, což se ale nestalo a sedmiletá prezidentská éra kdysi ambiciózní političky tak končí.

Sám Temer se však nachází jako ,,potvrzený" prezident v nezáviděníhodné roli. Někteří členové jeho vlády mají být namočeni v rozsáhlém korupčním skandálu, k němuž mělo dojít v nadnárodním energetickém gigantu Petrobras. 

Zdroj: theguardian.com

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Senado Federal

Tagy článku