Brazilský senát definitivně odvolal Rousseffovou z funkce

Brazilský senát definitivně odvolal Rousseffovou z funkce
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Senado Federal|Popisek: Dilma Rousseffová
01 / 09 / 2016, 07:45

Dilma Rousseffová jako brazilská prezidentka končí. Brazilský Senát ji definitivně ve středu odvolal z funkce.

Pro sesazení Rousseffové hlasovala většina senátorů - 61 z 81. Její místo převzal prozatimní prezident Michel Temer, který bude funkci vykonávat až do roku 2018, kdy se uskuteční nové řádné prezidentské volby.

Senátoři ve středu hlasovali ještě odděleně o tom, zda bude Rousseffová na osm let zbavena možnosti ucházet se o volenou veřejnou funkci. Pro bylo pouze 42 zákonodárců, potřeba bylo 54. Rousseffová tak teoreticky může v příštích letech kandidovat na volenou funkci.

Rousseffová vedla zemi od roku 2010, v roce 2014 se ale nad její kariérou začala stahovat mračna. Měla se dopouštět ,,vylepšování" státního rozpočtu nelegálními půjčkami od bank a falšovat tak skutečná čísla státního rozpočtu. Brazílie se ekonomicky v této době začala dostávat do těžké ekonomické krize.

V květnu pak Senát dočasně sesadil Rousseffovou z funkce prezidentky, když ji nahradil Michel Temer. Rousseffová tehdy vyjádřila přesvědčení, že se do funkce zpět vrátí, což se ale nestalo a sedmiletá prezidentská éra kdysi ambiciózní političky tak končí.

Sám Temer se však nachází jako ,,potvrzený" prezident v nezáviděníhodné roli. Někteří členové jeho vlády mají být namočeni v rozsáhlém korupčním skandálu, k němuž mělo dojít v nadnárodním energetickém gigantu Petrobras. 

Zdroj: theguardian.com

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Senado Federal

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace