Brazilským prezidentem bude kandidát krajní pravice Bolsonaro

Brazilským prezidentem bude kandidát krajní pravice Bolsonaro
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Jair Bolsonaro
29 / 10 / 2018, 07:30

Kandidát krajní pravice Jair Bolsonaro vyhrál prezidentské volby v Brazílii. Oznámil to nejvyšší volební soud, který na základě ústavy dohlíží na regulérnost voleb v Brazílii. "Změníme osud Brazílie," prohlásil vítěz voleb.

Po sečtení 94,44 procent hlasů z dnešních voleb získal Bolsonaro podporu 55,54 procent voličů, informoval soud. Bolsonarův levicový sok Fernando Haddad dostal ve volbách považovaných za nejdůležitější za dlouhá léta 44,46 procenta hlasů. Podle těchto údajů už Haddadova výhra není možná.

Vítězství třiašedesátiletého Bolsonara slibujícího skoncovat s vládou zavedených stran předpovídaly i předvolební průzkumy, do jejichž čela ho vynesl největší korupční skandál v historii země spolu s uvadající ekonomikou. Politik, který vyjadřuje obdiv představitelům brazilské diktatury a adresuje ostrá slova menšinám či ženám, měl od prvního kola voleb v anketách stabilně více než deset procentních bodů náskok před Haddadem, který je pokračovatelem levicové politiky oblíbeného exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva.

Bolsonarovi příznivci již podle brazilských médií zahájili bouřlivé oslavy.

Inaugurace nového prezidenta je naplánována na 1. ledna 2019.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku