Brazilští horníci našli zlatý důl: Skoro půltunový smaragd za 10 miliard

Brazilští horníci našli zlatý důl: Skoro půltunový smaragd za 10 miliard
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: smaragd
25 / 05 / 2017, 12:00

Horníci našli v severovýchodní Brazílii zlatý důl - obří smaragd za astronomickou cenu.

Skupina horníků objevila na konci dubna na severovýchodě Brazílie doslova poklad. 360 kilogramů vážící smaragd, který má cenu astronomických 450 milionů dolarů (asi 10,6, miliard korun). Vzácný nález je medializován až nyní.

Miliardový nález se podařilo najít v hloubce dvou metrů v dole Carnaíba v brazilském státě Bahía. Přes metr vysoký vzácný kámen musela vyprostit těžká technika. Gigantický kámen se dá rozřezat na 200 000 karátu smaragdu, informoval deník Daily Mail.

Nález vzácného zeleného minerálu není jediným ,který nyní poutá pozornost. Už před šestnácti lety byl nalezen v oblasti dolu Carnaíba  jiný obří smaragd o váze 340 kilogramů, který byl tajně propašován do USA. Brazílie se tehdy obrátila na soud, aby byl smaragd vrácen zpět, kde byl nalezen. Brazilská žádost však byla zamítnuta a jiný obří smaragd tak zůstal v USA.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.