"Brexit je Brexit" řekla britská premiérka. O vystoupení z EU nebude diskutovat ani s parlamentem

&quote;Brexit je Brexit&quote; řekla britská premiérka. O vystoupení z EU nebude diskutovat ani s parlamentem
Autor fotografie: Policy Exchange, flickr.com, (CC BY 2.0)|Popisek: Theresa May
27 / 08 / 2016, 18:00

Britská premiérka Theresa Mayová nehodlá počkat se zahájením jednání o odchodu Británie z Evropské unie až po hlasování parlamentu.

Londýn (ČTK) - Napsal to dnes list The Telegraph s odvoláním na zdroj z Downing Street, sídla předsedkyně vlády. O takzvaném brexitu rozhodli britští voliči v červnovém referendu.

Odpůrci brexitu tvrdí, že výsledek referenda má jen poradní význam. Proto ho musí hlasováním potvrdit Dolní sněmovna, než bude aktivován článek 50, což je formální mechanismus k zahájení rozhovorů o odchodu z EU. Tento postup navrhli mezi jinými bývalý labouristický předseda vlády Tony Blair, kandidát na předsedu labouristické strany Owen Smith a další politici s cílem zabránit odchodu z EU.

Konzervativní The Telegraph napsal, že k radosti zastánců brexitu má ministerská předsedkyně v úmyslu článek 50 aktivovat bez hlasování parlamentu. Zdroj informace uvedl, že Mayová je přesvědčena, že "brexit je brexit", a proto nehodlá oponentům poskytnout žádnou příležitost, aby odchodu Británie z EU zabránili.

V dolní parlamentní komoře je 480 ze 650 poslanců pro setrvání v EU a podobný poměr názorů je i v horní komoře. To znamená, že získat formální souhlas parlamentu by trvalo roky, poznamenal deník.

"Ministerská předsedkyně se vyjádřila naprosto jasně, že britská veřejnost hlasovala a že ona (Mayová) brexit zahájí," citoval The Telegraph blíže neupřesněný zdroj. Mayová podle něj konzultovala vládní právníky, kteří jí řekli, že v její pravomoci je aktivovat článek 50 a zahájit proces vystoupení z Evropské unie bez hlasování parlamentu.

Voliči Spojeného království, kteří se referenda zúčastnili, schválili odchod z EU 23. června poměrem hlasů 52 procent pro a 48 procent proti. Mayová už řekla, že článek 50 nebude aktivovat před koncem roku, aby poskytla čas na přípravu strategie pro výstupní jednání s Bruselem.

Problému se ještě bude v říjnu věnovat nejvyšší soud, na který se s žádostí o stanovisko obrátila skupina právníků.

Foto: Policy Exchange,  flickr.com, (CC BY 2.0)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.