Brexit po vraždě Coxové není pravděpodobný

Brexit po vraždě Coxové není pravděpodobný
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brexit
17 / 06 / 2016, 15:30

Vražda labouristické poslankyně otřásla nejen Velkou Británií, ale i Evropskou unií.

KOMENTÁŘ

Není pochyb, že vražda mladé labouristické poslankyně Jo Coxové bude mít vliv na výsledky referenda, které je naplánováno již na příští týden ve čtvrtek. Dost možná bude mít dokonce vliv zásadní a definitivně vychýlí misky vah na ,,protibrexitovskou" stranu.

I když oba tábory, příznivci a odpůrci setrvání Velké Británie v EU, do včerejška proti sobě brojily jako svému úhlavnímu nepříteli, vražda Coxové tento ,,válečný stav" zcela jistě změní. Uklidní a především stmelí Brity, kteří jsou šokováni, že oblíbená politička byla zavražděna.

Co je ale asi nejdůležitější: vražda Coxové pravděpodobně utvrdí Brity v tom, že nakonec zůstanou nadále v EU a brexit se tedy konat nebude. Míra solidarity s myšlenkami Coxové, jež plédovala pro setrvání své země v EU, může také ,,nahlodat" i dosud nerozhodnuté voliče, a možná i ty, kteří jsou kategoricky přesvědčeni, že brexit je pro Velkou Británii nevyhnutelný a dokonce ,,existenčně" nutný.

Na každý pád šokující událost alepoň trochu obrousí hrany mezi Davidem Cameronem jakožto hlavním ,,propagátorem" setrvání Velké Británie ve svazku EU, a Borisem Johnsonem, který je již léta znám jako největší příznivce vystoupení Briitánie z EU.

Pro zaryté ,,brexitáře" je vražda Coxové naopak špatnou zprávou. I když byly síly obou táborů relativně vyrovnané, po včerejšku se kyvadlo spíše přikloní k zastáncům Velké Británie v EU. Pieta a solidarita po tragické vraždě stmelí Brity natolik, že stoupenci setrvání země v EU v referendu zvítězí. Možná těsně, ale zvítězí.

 

Tagy článku