Brexit podle Varadkara podkopává severoirskou mírovou dohodu

Brexit podle Varadkara podkopává severoirskou mírovou dohodu
03 / 11 / 2018, 18:00

Vystoupení Británie z Evropské unie znamená ohrožení mírové dohody o Severním Irsku, která před 20 lety ukončila krvavé násilnosti mezi katolíky a protestanty. V rozhovoru s rozhlasovou stanici RTÉ to dnes řekl irský premiér Leo Varadkar. Brexit podle něj také ohrožuje vztahy mezi Dublinem a Londýnem.

"Brexit podkopal Velkopáteční dohodu a poškozuje vztahy mezi Británií a Irskem," řekl premiér. "Všechno, co od sebe vzdaluje komunity v Severním Irsku, ohrožuje Velkopáteční dohodu, a všechno, co od sebe vzdaluje Británii a Irsko, ohrožuje (vzájemné) vztahy," dodal.

Velkopáteční mírová dohoda v roce 1998 ukončila po desetiletí trvající násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Podle ní se o vládu v Severním Irsku dělí dvě největší strany - katolická Sinn Féin a protestantská Demokratická unionistická strana (DUP). O tom, že brexit může mírovou dohodu ohrozit, už dříve hovořila i šéfka Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.

Británie se nyní snaží s Bruselem vyjednat dohodu o vystoupení z EU, k němuž má dojít 29. března příštího roku. Jednání se momentálně nachází na mrtvém bodě, přičemž kamenem úrazu je zejména složitý problém celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace