Brexit spustil dominový efekt - politici ve Francii a Nizozemí chtějí také "exit"

Brexit spustil dominový efekt - politici ve Francii a Nizozemí chtějí také &quote;exit&quote;
26 / 06 / 2016, 11:45

AKTUALIZOVÁNO / Referendum o vystoupení Francie z EU navrhuje i bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy

26.6. / Předseda Republikánské strany a prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy volá po vytvoření Schengenu 2 a redefinování Evropské Unie. Je také připraven vyhlásit referendum o setrvání Francie v této instituci. Sarkozy volá po obnovení kontrol na hranicích, zastavení rozšiřování Evropské Unie a stanovení nových základních principů, na kterých bude fungovat unie reformovaná.  Zdroj: rozhlas.czhuffingtonpost.fr

 


25.6. / K odchodu z EU začali hlasitě vyzývat pravicoví politici ve Francii a Nizozemsku. Další referenda by mohla být iniciována v Itálii, Rakousku, Švédsku, Norsku nebo Dánsku.

DÁNSKO - Populistická a protiimigrační Dánská lidová strana (DF), která podporuje současnou vládu v zemi, aniž by se na ní podílela, vyzvala k referendu o členství v EU. "Domnívám se, že Dánové by samozřejmě měli mít referendum o tom, zda chceme následovat Británii nebo udržet věci tak, jak je máme," řekl vůdce DF Kristian Thulesen Dahl. Strana má 37 zástupců ve 179členném parlamentu.

FRANCIE - Francouzská krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové v nadšení z brexitu vyzvala k francouzskému referendu o členství v EU. "Nyní musíme uspořádat stejné referendum ve Francii a v (ostatních) zemích EU," napsala. Její zástupce Florian Philippot si pohrál zase s příslušnou zkratkou Frexit. V parlamentu má strana Le Penová dva mandáty z 577.

ITÁLIE - Druhá nejpopulárnější strana v Itálii, opoziční Hnutí pěti hvězd, označilo výsledek britského referenda za lekci o demokracii a slíbilo, že bude dál usilovat o referendum o tom, zda má země zůstat v eurozóně. Hlasování má ale podle ní být nezávazné pro vládu. Opoziční a separatistická Liga severu brexit nadšeně uvítala. "Děkujeme, Británie, teď je řada na nás," uvedl vůdce strany Matteo Salvini.

NIZOZEMSKO - Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders vyzval v reakci na výsledek britského hlasování k vypsání referenda o odchodu země z EU. "Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice," uvedl. "Měli bychom mít referendum o 'nexitu' co nejdříve," dodal. Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Vede ale v předvolebních průzkumech, přičemž parlamentní volby by se měly konat příští rok na jaře.

RAKOUSKO - Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím jen vyzvala vedoucí představitele EU, aby podali v důsledku hlasování o brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí.

SLOVENSKO - Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že v pondělí začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU. Pro vypsání referenda musejí organizátoři petice shromáždit na pětimilionovém Slovensku 350.000 podpisů. LSNS již toto referendum slíbila před březnovými parlamentními volbami, ve kterých překvapivě získala až osm procent hlasů a 14 křesel ve 150členné sněmovně.

ŠVÉDSKO - Protiimigrační strana Švédští demokraté (SD), která má v průzkumech podporu asi 17 procent voličů, slíbila, že vystupňuje tlak na změnu. "Žádáme, aby Švédsko okamžitě začalo vyjednávat o uzavřených dohodách (s EU) a aby se švédský lid mohl vyjádřit k dalšímu členství v EU v referendu," řekl vůdce strany Jimmie Akesson. (ČTK)


19:45 / Ozývají se další pravicové strany ve Švédsku (Swexit) nebo Dánsku (Dexit). 69 procent Švédů věří, že je pravděpodobný odchod země z EU, v Dánsku si to myslí 66 procent Dánů a v Norsku 57 procent obyvatel. Informaci zveřejnila americká CNBC. Zdroj: benzinga.com

Italové přestávají mít rádi Evropskou unii a skoro polovina by z ní chtěla vystoupit. 

24.6. 10:00 / Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová (a kandidátka na francouzskou prezidentku v roce 2017) reagovala na svém twitterovém účtu na odchod Velké Británie z EU: "Vítězství svobody! Je načase, aby přišla stejná referenda ve Francii a dalších unijních zemích."

 

"Čtvrtek 23. června vejde do dějin jako Den nezávislosti. Eurofilská elita byla poražena. Británie ukázala Evropě cestu k budoucnosti a k osvobození. Je čas na nový začátek, spoléhat se jen na sebe, na vlastní sílu a suverenitu. V Nizozemsku," komentoval brexit nizozemský pravicový politik Geert Wilders a vyzval k vypsání referenda v Nizozemsku. Zdroj: gva.be 

 

Tagy článku