Británie a Francie vyzvaly EU k přijetí opatření proti migrantům. Situace je kritická.

Británie a Francie vyzvaly EU k přijetí opatření proti migrantům. Situace je kritická.
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Přístav v Calais
02 / 08 / 2015, 09:00

Migrační krize ohrožuje bezpečnost v Evropě, vyžaduje mimořádné nasazení bezpečnostních sil a prostředků. Velká Británie a Francie vyzvaly ostatní státy EU, aby konečně začaly řešit základní příčiny migrační krize v Calais.

Server BBC News dnes cituje, s odvoláním na deník Sunday Telegraph, britskou ministryni vnitra Theresu May a její francouzský protějšek Bernarda Cazeneuve, že situace v Calais je "globální migrační krizí". Vzhledem k tomu se oba státy dohodly na dalších bezpečnostních opatřeních k zajištění bezproblémové nákladní i osobní dopravy mezi Anglií a Francií. 

Nákladní doprava je zpožděna minimálně o tři až čtyři hodiny a tvoří se dlouhé kolony vozidel na komunikacích v britském Kentu, kde již zasahují vojáci britské armády v rámci "Operace Stack".

Kromě opatření domluvených po pátečním telefonickém rozhovoru mezi premiérem Cameronem a prezidentem Hollandem bude přístav v Calais a Eurotunel hlídat dalších 600 příslušníků francouzské pořádkové policie. Mezi další bezpečnostní opatření patří

  • Posílení ochranky soukromých bezpečnostních služeb, které budou financovány z Velké Británie (v současnosti střeží objekty dvěstěčlenný tým). 
  • Zvýšená přítomnost francouzské policie na hranicích po celé léto
  • Dodatečné oplocení, financované Spojeným královstvím, které bude instalováno kolem celého objektu Eurotunelu, s vyššími ploty a velkou kovovou bariérou 
  • Instalace kamerových systémů, infračervených detektorů a nasvícení klíčových míst oplocení.


Podle ministrů vnitra obou zemí "není situace jen problémem Francie a Británie, ale problémem evropským a mezinárodním.  Mnozí z těch, kteří se v Calais pokouší dostat přes Kanál, se dostali do EU přes Řecko, Itálii a další země. To je důvod, proč musí tento problém řešit i ostatní členské země EU." Dlouhodobým řešením tohoto problému je přesvědčit "ekonomické" migranty, kteří doufají v lepší život v Evropě, že "naše ulice nejsou dlážděná zlatem".

Mluvčí britské vlády potvrdil, Spojené království požaduje "více bezpečnostních opatření a jejich tvrdé prosazování". Ministr pro přistěhovalectví James Brokenshire mezitím uvedl, že bude požadovat odebrání sociální podpory pro více než 10.000 neúspěšných žadatelů o azyl, kteří žijí ve Velké Británii i se svými rodinami.

Běžence, kteří se snaží po tisících proniknout z Francie do Británie, předseda vlády varoval, že ilegální imigranti budou ze země bez milosti odsunuti. 

Migranti mohou získat příspěvek na ubytování a sociální dávky v hodnotě 36 liber na týden a osobu (cca 1400 Kč) a to od okamžiku, kdy podají žádost o azyl. Brokenshire řekl: "Chci, aby byla zavedena nová pravidla pro podporu těm, kteří ji skutečně potřebují, ale chceme vyslat velmi jasné poselství těm, kteří se snaží zneužít náš sociální systém."

 Zdroj: BBC News, YouTube

Tagy článku