Británie by měla sdílet společnou suverenitu nad Gibraltarem se Španělskem, navrhuje bývalý britský ministr

Británie by měla sdílet společnou suverenitu nad Gibraltarem se Španělskem, navrhuje bývalý britský ministr
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Gibraltar
12 / 04 / 2017, 12:30

Bývalý britský ministr práce Peter Hain navrhuje, aby se o suverenitu nad Gibraltarem podělila Velká Británie se Španělskem.

Peter Hain, který v roce 2008 rezignoval na svou funkci ministra práce, přišel s návrhem, který po nějaké době oprášil. Podle něho by měla Velká Británie sdílet společnou suverenitu nad sporným územím Gibraltaru, který se nachází na jihu Pryrenejského poloostrova. Spory mezi oběma zeměmi vygradovaly opět po Brexitu, kdy se ke slovu dostávají i ,,militantně" naladění politikové na obou stranách.

Španělsko prohlásilo po Brexitu, že se jím otevřely nové možnosti, jak znovu otevřít otázku suverenity nad Gibraltarem. Na tu si dělá dlouhodobě nárok právě Španělsko. O sporné území, které nyní patří Británii, mají podle Evropské unie rozhodnout jak Britové, tak Španělé. To se Velké Británii nelíbí a ústy premiérky Theresy Mayové prohlásila, že nepřipustí, aby o Gibraltaru rozhodovalo Španělsko.

Hain proto pro uklidnění eskalující konfliktu navrhuje myšlenku ,,sdílené suverenity", i když již v roce 2002 rozhodlo v referendu 99% obyvatel Gibraltaru, že toto řešení odmítá. To však Haina neodrazuje. ,,Jediný ústupek, který budou muset obyvatelé Gibraltaru udělat, je vyvěšení španělské vlajky na skálu vedle té britské. Jejich občanství, tradice, zvyky a způsob života zůstanou nedotčeny," napsal bývalý ministr pro deník Guardian.

Hain poukázal na fakt, že Gibraltar se nachází v celkově horší situaci než před patnácti lety a myšlenka společné suverenity by jeho obyvatelům přinesla ,,daleko více svobody a bezpečí".

Velká Británie však myšlenku sdílené suverenity dlouhodobě odmítá. Loni prohlásil britský ministr pro Evropu David Lidington, že země ,,nikdy nebude souhlasit se společnou suverenitou nad Gibraltarem se Španělskem".

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace