Británie chce po brexitu méně imigrantů, lákat bude kvalifikované

Británie chce po brexitu méně imigrantů, lákat bude kvalifikované
Popisek: Brexit
06 / 09 / 2017, 20:00

Británie se bude po odchodu z Evropské unie snažit přilákat vysoce kvalifikované cizince, celkový počet přistěhovalců chce ale snížit. Ve vysílání televize Sky News to řekl ministr obrany Michael Fallon. Média a politici ale také znepokojeně reagují na způsob, jakým toho chce britská vláda docílit. Rozsáhlý návrh opatření v úterý získali novináři z deníku The Guardian.

"Ještě letos přijdeme s konkrétními návrhy," řekl Fallon. "Je potřeba najít určitou rovnováhu. Chceme k nám přilákat vysoce kvalifikované lidi, kteří sem chtějí přijít a přispět k rozvoji naší společnosti, nikoli jim zavírat dveře," vysvětloval.

Britskou imigrační politiku po vystoupení z EU v roce 2019 nastiňuje uniklý plán ministerstva vnitra datovaný letošním srpnem. "Jednoduše řečeno to znamená, že migrace, aby byla považována za přínos pro zemi jako celek, musí prospívat nejen přistěhovalcům, ale také zlepšovat životy původního obyvatelstva," píše se v 82stránkovém dokumentu, který zatím neschválili ministři.

Jeden z opozičních politiků podle agentury Reuters chystaná opatření klasifikoval jako "jednoduše krutá" a některé firmy je považují za "katastrofální". Podle BBC Londýn zamýšlí po brexitu na pracovním trhu zvýhodňovat své občany oproti osobám z EU, mezi nimiž žije v Británii také 40.000 Čechů. Firmy by musely zaměstnávat domácí pracovníky, pokud by neprokázaly "ekonomickou potřebu" zaměstnat občana EU. Za zaměstnávání nekvalifikovaných cizinců by pak mohl přijít finanční postih.

Jako "návod na udušení londýnské ekonomiky" označil záměr ministerstva vnitra starosta britské metropole Sadiq Khan. "Do takhle zoufalé situace už se dostala britská vláda," zněl titulek německého deníku Die Welt. BBC zase citovala podnikatelská sdružení, která prý uvedla, že "náhlé" změny by mohly způsobit "masivní narušení" systému.

Z návrhu dále plyne, že pro cizince žijící v Británii by po brexitu bylo obtížnější dostat do země své rodinné příslušníky. "Ministerstvo vnitra chce rozšířit omezení a proměnit tisíce dalších (rodin) v takzvané skypeové rodiny," napsal The Guardian. Méně kvalifikovanou pracovní sílu chce vláda odfiltrovat tak, že tyto osoby dostanou povolení k pobytu nanejvýš na dva roky, zatímco osobám z "vysoce odborných profesí" povolí zůstat déle, případně se usadit natrvalo.

Za "správnou cestu" považuje plán protievropská strana UKIP. Opoziční labouristé pak nechtěli uniklý dokument příliš komentovat, neboť zatím "nejde o vládní politiku". Podobně opatrný byl například italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi. Doufá však, že konečná opatření budou mírnější.

Volný pohyb osob přes britské hranice "ve své nynější podobě" podle listu The Guardian skončí ihned po dni brexitu. "Zároveň musíme zajistit, aby byly firmy připraveny zvýšit zácvik britských pracovníků. Postoj veřejnosti je jasný, nechtějí zastavení imigrace, ale chtějí, aby byla náležitě pod kontrolou," řekl dále Fallon. "Také chtějí mít jistotu, že prosadíme to, pro co hlasovali v referendu," dodal.

Britové se loni v červnu v referendu vyslovili pro odchod z Evropské unie, pro tuto možnost hlasovalo 51,9 procenta voličů. V Británii loni přibylo přes 130.000 občanů států EU. Ve dvanácti měsících končících letošním březnem klesla celková imigrace na tříleté minimum v podobě 246.000 osob. Podle agentury Reuters je to však stále mnohem vyšší číslo, než co premiérka Theresa Mayová označuje za "udržitelnou míru migrace".

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace