Británie má podle odborníků změnit politiku k Blízkému východu

Británie má podle odborníků změnit politiku k Blízkému východu
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: vlajka Velké Británie
02 / 05 / 2017, 11:30

Británie musí změnit politiku k Blízkému východu a distancovat se od ,,nestálého a nepředvídatelného" vedení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve své zprávě to doporučil výbor pro zahraniční vztahy britské Sněmovny lordů. Bývalí členové vlády, poradci a diplomaté upozornili, že britská zahraniční politika příliš spoléhá na amerického prezidenta, a vyzvali vládu, aby v případě Blízkého východu svou politiku zcela revidovala.

Britskou politiku k Sýrii zpráva výboru, o níž dnes informoval deník The Guardian, označuje za "zmatečnou a nejasnou". Výbor doporučuje navázat nové svazky v oblasti Perského zálivu. Ministr zahraničí Boris Johnson by měl podpořit dohodu o íránském jaderném programu, kterou Bílý dům kritizuje, a vážně uvažovat o uznání palestinské státnosti.

,,Možnost britské vlády ovlivnit zahraniční politiku USA komplikuje zmatečné a nepředvídatelné politické rozhodování prezidenta Trumpa a to se pravděpodobně nezmění," uvádí se ve zprávě.

K členům výboru patří bývalý člen konzervativního kabinetu David Howell nebo poradci někdejšího ministra zahraničí Williama Haguea či premiéra Gordona Browna.

,,Ve světě, v němž už automaticky USA nedominují a nezajišťují bezpečnost oblasti, není správné zastávat trvale stanovisko 'vše bude v pořádku, když budeme souhlasit s USA'," řekl Howell. USA popsal jako "divokou kartu" a dodal: ,,Musíme opravdu myslet sami za sebe. Blízký východ se změnil a britská politika na to musí reagovat. V době, kdy se Británie připravuje vystoupit z Evropské unie a kdy USA uplatňují v regionu novou a nejistou politiku, si nemůžeme myslet, že naše bývalá strategie bude stačit."

Zpráva konstatuje, že se Británie dosud spoléhala na informace Saúdské Arábie o tom, jak jsou britské zbraně používány v Jemenu, což ale není v souladu s povinnostmi souvisejícími s obchodem se zbraněmi. Pokud Rijád podle zprávy nebude schopen poskytnout více informací o používání britského arzenálu v Jemenu, doporučuje se pozastavit prodej určitých zbraní.

V otázce vyřešení palestinského problému a ve vztazích k Íránu podle lordů zaujal americký prezident ,,nekonstruktivní stanovisko, jež může konflikt dále vystupňovat".

Zpráva doporučuje, aby Británie a Evropa zmírnily bankovní omezení pro Írán, i když se USA nepřipojí. Trump podle ní nemá mezinárodní podporu k tomu, aby ,,roztrhal" současnou dohodu s Íránem. V přístupu USA lordi spatřují "nebezpečnou logiku stupňování napětí".

Mluvčí britského ministerstva zahraničí uvedl, že ,,Blízký východ zůstává prioritou politiky úřadu a Británie bude nadále spolupracovat s partnery ve smyslu zajištění blahobytu a bezpečnosti".

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace