Británie má problém s islámistickými vězni. Hrozí radikalizace dalších vězňů

Británie má problém s islámistickými vězni. Hrozí radikalizace dalších vězňů
Popisek: Ilustrační foto
23 / 08 / 2016, 07:00

Britská ministryně spravedlnosti Elizabeth Trussová chce ve věznicích vytvořit zvláštní oddělení pro izolaci islámských extremistů, aby nemohli radikalizovat ostatní trestance.

Londýn - Napsal to server BBC, podle něhož ministryně také hodlá zpřísnit kontroly muslimských vězeňských duchovních a odstranit radikální literaturu z knihoven káznic. Kritici plánu ale varují, že separace vybraných vězňů by posloužila k jejich oslavování.

Velká Británie chce islámské teroristy zavřít do speciální věznice. Britský Alcatraz?

Se svým plánem Trussová přichází v době, kdy zpráva o situaci v britských věznicích ukázala na lhostejnost k rostoucímu problému zavřených islámských radikálů. Prověrka navíc hovoří o nesmělosti úřední moci k postupu vůči radikálnímu islámu ve věznicích, dokladem toho je personál, který se v případě ostřejších opatření obává osočení z rasismu.

Británie má problémy v nejtěžších věznicích. Ovládl je islám a právo šaría

Kontrola rovněž zjistila, že odsouzení radikální muslimové se dožadují toho, aby své velké páteční pobožnosti mohli vykonávat bez dohledu vězeňské ostrahy.

Náprava nynějšího stavu by podle Trussové spočívala ve vytvoření zvláštních oddílů v přísně střežených káznicích, aby radikálové nemohli ovlivňovat ostatní vězně. Ke stejnému závěru dospěla i kontrolní zpráva. 

Muslimský podvodník si stěžuje na výkon trestu v české věznici: nemohl jsem slavit ramadán

Od prosince 2014 bylo do britských věznic umístěno celkem 84.691 vězňů a z tohoto počtu bylo 12.225 muslimů. To znamená, že muslimové tvoří 14,4% vězeňské populace ve Spojeném království. Podle posledního sčítání lidu v roce 2011 bylo v Británii 56,075.912 občanů a z toho 2.706.066 se přihlásilo k muslimské víře, což je 4,8 procenta celkové populace. Porovnáním obou hodnot je zřejmé, že muslimové jsou zastoupeni ve vězeňské populaci třikrát více než ostatní obyvatelé Spojeného království. (Zdroj: Johanna Markind na serveru americanthinker.com)

Neudržitelná situace je také ve Francii. Přestože muslimové tvoří jen osm procent populace, tvoří asi 60 procent francouzských vězňů z celkového počtu 68 tisíc. Muslimové také tvoří asi 60 procent z 235 tisíc lidí propuštěných z vězení. A jak se ve skutečnosti žije odsouzeným ve francouzských věznicích?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.