Británie má problémy v nejtěžších věznicích. Ovládl je islám a právo šaría.

Británie má problémy v nejtěžších věznicích. Ovládl je islám a právo šaría.
Popisek: Ilustrační foto
03 / 11 / 2015, 12:45

Kdo nekonvertuje k islámu musí platit džizju. Narůstají počty muslimů odsouzených za nejzávažnější trestné činy.

V britských věznicích kategorie A, tedy určených pro nejtěžší zločince, zastrašují gangy islamistických extrémistů ostatní nemuslimské vězně. Informaci zveřejnil server ibtimes.com.

Jedná se především o zařízení Belmarsh, Long Lartin, Woodhill a Whitemoor, kde je umístěno celkem 2.633 vězňů. Muslimští vězni zavedli ve věznicích právo šaría, vydírají spoluvězně a požadují na nich placení džizji, tedy povinné daně pro nemuslimy. Nemuslimští vězni se jich bojí a „daň“ platí, protože se někteří muslimští vězni netají tím, že se přidali k bojovníkům islámského státu. Pokud ale nemuslimové konvertují k islámu, džizju už platit nemusí.

O džizje jsme psali v článku "IS nutí syrské křesťany podepsat potupné smlouvy: "Jste druhořadí občané, nesmíte se veřejně modlit, nesmíte se bránit. Tak to stojí v Koránu!"

Například ve věznici s maximální ostrahou ve Whitemooru je podle britské organizace Independent Monitoring Board (IMB) umístěno asi 450 vězňů, přičemž muslimové tvoří asi polovinu z celkového počtu vězněných. Podle IMB tvoří muslimské gangy "největší mocenský blok," a "někteří vězni a zaměstnanci považují počet muslimských vězňů za ohromující." Věznice Whitemoore byla zmiňována již dříve v souvislosti s vězněním významných muslimských duchovních včetně Abú Katady, který byl podezřelý z přípravy teroristických útoků.

Média o těchto praktikách informovala již před třemi a půl lety, a teď se ptají, zda úřady provedly ve vězeňských zařízeních vůbec nějaká vyšetřování. Úřady zase oponují, že vyšetřování provedly už letos v srpnu právě ve věznicích kategorie A.

O problematice jsme psali v článku "Časovaná bomba v britských věznicích - islámští radikálové slibují "ochranu" v dubnu letošního roku.

Steve Gillian, generální sekretář Asociace vězeňských dozorců uvedl pro deník Daily Express, „Věznice se snaží bojovat s radikalizací vězňů. Část vězňů je šikanována, zastrašována a pronásledována, vězni jsou nuceni ke konverzi k islámu, a pokud tak neučiní, jsou ohroženi na životě. Je to velmi rozšířený problém, sledujeme radikalizaci a extremismus, ale snažíme se problémem zabývat. Nicméně se obávám, že se bude situace zhoršovat.“

Vyšetřováním se například zjistilo, že se vězni pokouší podplatit radikální a extremistické spoluvězně pašovanými cigaretami a dalším zakázaným zbožím a někteří z vězňů dokonce požádali o finanční pomoc své rodiny a přátelé, aby měli na zaplacení džizji.

Procentní zastoupení muslimských vězňů v britských nápravných zařízeních

Od prosince 2014 bylo do britských věznic umístěno celkem 84.691 vězňů a z tohoto počtu bylo 12.225 muslimů. To znamená, že muslimové tvoří 14,4% vězeňské populace ve Spojeném království. Podle posledního sčítání lidu v roce 2011 bylo v Británii 56,075.912 občanů a z toho 2.706.066 se přihlásilo k muslimské víře, což je 4,8 procenta celkové populace. Porovnáním obou hodnot je zřejmé, že muslimové jsou zastoupeni ve vězeňské populaci třikrát více než ostatní obyvatelé Spojeného království.
(Zdroj: Johanna Markind na serveru americanthinker.com)

Přitom v roce 2002 bylo ve věznicích 70.778 vězňů celkem a z tohoto počtu bylo 5.502 muslimů, což je 7,8 procenta vězeňské populace. Podle sčítání lidu z roku 2001, muslimové tvořili 3,0 procenta z celkového počtu obyvatel Velké Británie. Jinými slovy, muslimové byli „nadměrně“ zastoupeni ve vězeňské populaci ve Velké Británii již tehdy, (2,59 krát více než ostatní britská populace). 

Podle uvedených čísel je možné předpokládat, že došlo ke zvýšení podílu uvězněných muslimů za nejtěžší kriminální zločiny (autor článku však uvádí, že se odvolává na údaje ze sčítání obyvatel z roku 2011).

Další zajímavostí je skutečnost, že procenta uvězněných muslimů ve Velké Británii jsou mnohem nižší ve srovnání s údaji ve Francii a v USA. Muslimové jsou zastoupeni ve francouzské vězeňské populaci 7,5 krát více (tvoří 60 procent francouzské vězeňské populace, ale pouze 8 procent z celkové populace ve Francii). Ve Spojených státech je uvězněno 11,25 krát více muslimů než ostatních amerických občanů. Muslimové jsou ve vězeňské populaci zastoupeni 9 procenty, ale tvoří pouze 0,8 procent celkové populace USA.  

Média se ptají, zda se bude britská vláda věnovat ochraně nemuslimských vězňů v britských věznicích, zda bude řešit problém se zastrašováním ze strany muslimských gangů. Bude postihovat tyto gangy a jejich komplice? Nebo bude jen tiše akceptovat situaci občanů „druhé kategorie“, tedy nemuslimských vězňů?  Vláda by měla zjistit příčiny, které vedou k nepoměrně vysokému zastoupení muslimů v britských věznicích a k tomu, že jsou nemuslimové nuceni ke konvertování k islámu.  Další otázkou pro britské úřady je, proč tvoří polovinu vězňů v nejtěžších věznicích právě muslimové? A konečně, prošetřují vůbec francouzské a americké úřady, zda islamističtí extrémisté v jejich vězeňských zařízeních vydírají nemuslimské vězně a zjišťují, proč je tak vysoké procento muslimů odsouzeno za nejzávažnější trestné činy? 

Tagy článku