Británie potřebuje čas, brexit však dotáhne, shodli se ministři

Británie potřebuje čas, brexit však dotáhne, shodli se ministři
13 / 08 / 2017, 12:00

Británie potřebuje po ukončení brexitových jednání určitou přechodnou dobu, aby zmírnila dopady odchodu z Evropské unie, to však nemůže vést k váhavosti či přemýšlení o setrvání v unii. Shodli se na tom v sobotu dva přední ministři konzervativní vlády považovaní za protipóly v názorech na brexit. Jejich společné vyjádření naznačuje smír mezi rozdělenými křídly strany premiérky Theresy Mayové, uvedla agentura Reuters.

"Myslíme si, že omezené přechodné období bude důležité pro rozšíření našich národních zájmů a poskytnutí větší jistoty podnikům - nemůže však být nekonečné, nemůže se stát zadními vrátky k setrvání v EU," uvedli v článku pro dnešní vydání nedělníku Sunday Telegraph ministr financí Philip Hammond a ministr obchodu Liam Fox. Zatímco Hammond patří mezi zastánce mírnější varianty brexitu a před časem prohlásil, že by mu nevadilo ponechat například imigrační politiku prakticky beze změn, Fox razí tvrdou linii zpřetrhání zásadních vazeb s unií.

Po březnu 2019, kdy skončí dvouleté jednání mezi oběma stranami a Británie by měla opustit EU, by sice mělo podle ministrů nastat toto přechodné období, probíhat však bude již zcela mimo důležité struktury unie.

"Říkáme oba jasně, že v průběhu tohoto období bude Británie mimo jednotný trh (EU) a mimo celní unii a bude třetí zemí, nikoli součástí evropských dohod," uvedli konzervativní politici.

Oba připustili, že přísnější imigrační pravidla a omezení počtu přistěhovalců nebude znamenat automatické zastavení všech cest obyvatel EU za prací do Británie. Britské společnosti "musí mít možnost najmout si talenty, které potřebují, včetně těch z EU," uvedli ministři.

Z řad konzervativců dosud nezaznívají zcela jednotné názory na brexit a podle médií se Londýnu nepovedl začátek vyjednávání s Bruselem zejména kvůli neshodám na tom, co vlastně chce Británie vyjednat.

Podle průzkumu z počátku srpna 61 procent voličů nyní negativně hodnotí přístup britské vlády k rozhovorům o brexitu. Propad důvěry veřejnosti se prohlubuje od červnových předčasných parlamentních voleb, v nichž vládní konzervativci přišli o většinu v Dolní sněmovně. Vláda měla do voleb většinovou podporu veřejnosti. Nyní jen 35 procent dotázaných je přesvědčeno o tom, že se Mayové podaří dosáhnout "dobré" dohody o brexitu.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace