Británie zvýší výdaje na vojenský materiál o 460 miliard korun. Chce se zapojit do boje proti IS v Sýrii

Británie zvýší výdaje na vojenský materiál o 460 miliard korun. Chce se zapojit do boje proti IS v Sýrii
23 / 11 / 2015, 15:30

Británie zvýší v příštích deseti letech výdaje na vojenský materiál o 12 miliard liber (462 miliard korun), tedy zhruba o sedm procent. Plán má zajistit schopnost britské reakce na řadu hrozeb, na příklad na vzestup radikálního hnutí Islámský stát (IS), krizi na Ukrajině nebo kybernetické útoky, napsala agentura Reuters.

Vláda v Londýně hodlá investovat například do vojenských letounů Boeing určených k vedení protiponorkového boje, uvedl britský ministerský předseda David Cameron, který britskému parlamentu během dneška představí strategii obrany a národní bezpečnosti na příštích pět let. 

"Vláda přijala jasné rozhodnutí investovat do naší bezpečnosti a ochrany naší prosperity," napsal Cameron v předmluvě k dokumentu, kterou v předstihu zveřejnila jeho kancelář. "Nemůžeme si vybírat mezi konvenční obranou proti hrozbám vycházejícím od jednotlivých států a potřebou odpovídat na hrozby, které neuznávají státní hranice. V dnešní době čelíme oběma a musíme reagovat na obojí," uvedl podle Reuters.

Premiér oznámí, že Británie během příštích deseti let zvýší výdaje na vojenský materiál na 178 miliard liber (6,8 bilionu korun). Peníze mají jít například na nákup devíti vojenských letounů Boeing P-8 Poseidon, které jsou určeny mimo jiné k protiponorkovému boji nebo k průzkumu. Stroje vyplní mezeru po zrušení programu špionážní letounů Nimrod v roce 2010, která měla vliv na schopnost Británie rozpoznat případné nepřátelské ponorky v britských vodách, napsal list The Guardian.

Británie také do roku 2025 vytvoří dvě "úderné brigády" rychlého nasazení, každou o síle 5000 mužů, a prodlouží životnost letounů Typhoon o deset let do roku 2040, napsal také The Guardian. V článku, který dnes na webu zveřejnil list The Telegraph, Cameron také uvedl, že vláda investuje do nové generace průzkumných bezpilotních letadel. Společně s Francií pak investuje do vývoje bojových létajících strojů bez lidské posádky.

Po více než týdnu od teroristických útoků v Paříži se 130 oběťmi na životech dnes britský premiér zavítal do Francie. Po jednání s francouzským prezidentem Françoise Hollandem řekl, že Británie by se měla zapojit do úderů na cíle IS v Sýrii. Oba politici také zdůraznili nutnost zintenzivnění boje proti IS, který se k útokům v Paříži přihlásil.

Zdroj: ČTK

Tagy článku