Britská armáda nabírá kvůli boji s islámským radikalismem muslimy

Britská armáda nabírá kvůli boji s islámským radikalismem muslimy
Popisek: Ilustrační foto
10 / 08 / 2015, 13:30

Nábor britských muslimů totiž může podle armády pomoci proti stále se šířícímu extrémismu. Toto opatření je součástí rozsáhlejší kampaně, která má za cíl získat více žen a lidí z minorit do vojenských služeb Velké Británie.

V současné době je pravděpodobně více britských muslimů ve službách Islámského státu než ve službách vlasti - odhadem zhruba 600 džihádistů IS jsou muslimové z Velké Británie, naproti tomu u armády jich slouží v tuto chvíli jen 480. Armáda věří, že nábor britských muslimů pomůže proti sociálnímu odloučení této etnické skupiny a zároveň ukáže Británii v lepším světle.

"Mojí nejvyšší prioritou je zajistit, že i nadále budeme mít v celé naší armádě ty nejnadanější. To vyžaduje, abychom čerpali talenty z celé společnosti, kterou reprezentujeme," uvedl šéf armády generál Nicholas Carter.

Podle islámského náboženského poradce armády Imama Asima Hafiza je připojení muslimů k britským ozbrojeným silám "naprosto v souladu s hodnotami islámu".

"Rozmanitost je jednou z našich nejsilnějších národních stránek a je jedině dobře, že ozbrojené síly těží z tohoto kapitálu. To je nejen sbližuje s lidmi, kterým slouží, ale také zvyšuje kulturní porozumění armády, když jsou nasazeni," řekl Hafiz.

"Podle mého názoru jsou hodnoty ozbrojených sil plně kompatibilní s hodnotami islámu, stejně jako jiných vyznání," dodal.

Krok uvítali i váleční veteráni, ale upozornili také na bezpečnostní rizika a na to, že prověřování bude muset být obzvláště přísné. V roce 2013 byl zavražděn mladý voják Lee Rigby přímo na ulici dvěma muslimskými extrémisty. V roce 2007 zase úřady zmařili plán Pákistánců z Birminghamu na únos a popravu jednoho muslima sloužícího právě v armádě. Tajné služby také monitorují džíhádisty navracející se ze Sýrie a Iráku zpátky do Velké Británie.

Plukovník Richard Kemp, který velel britským silám v Afghánistánu, považuje přijímání muslimů do armády a obecně do jakýchkoli veřejných služeb za velmi dobrý krok, ale varuje:

"Drtivá většina muslimů se nepodílí na extrémismu, ale protože menšina ano, budou muset být velmi pečlivé bezpečnostní prověrky, aby se pojistilo, že nebudeme najímat lidi, kteří se mohou obrátit proti nám."

V tuto chvíli je v armádě 480 muslimů, což představuje 0,54 % z 88 500 vojáků ozbrojených sil Británie. Přitom podle sčítání lidu v roce 2011 žije v království téměř 2, 8 milionů muslimů.

S kampaní na nábor britských muslimů začne armáda ještě letos.

Zdroj: This is England

 

 

 

 

 

Tagy článku