Britská charitativní organizace varuje turistky v Dubaji: "Neoznamujte znásilnění saúdské policii!"

Britská charitativní organizace varuje turistky v Dubaji: &quote;Neoznamujte znásilnění saúdské policii!&quote;
Autor fotografie: Pixabay
18 / 11 / 2016, 09:45

Britskému ministerstvu zahraničí je vytýkáno, že nepomáhá britským turistkám, které jsou saúdskou policií zadrženy pro podezření z trestného činu "mimomanželského sexu" podle práva šaría.

Charitativní organizace se sídlem ve Velké Británii varovala britské turisty pobývající v Dubaji a celých Spojených arabských emirátech (UAE), aby rozhodně neohlašovali místním úřadům případy znásilnění. Varování bylo vydáno jen několik hodin poté, co britskou turistku zatkla saúdská policie, když oznámila znásilnění dvěma Brity.  

 

Organizace, která pomáhá lidem, kteří se stali obětí nespravedlnosti ve Spojených arabských emirátech, varovala před oznamováním znásilnění, ale i dalších trestných činů kvůli tomu, že v SAE dochází k "manipulaci trestního obvinění" a "rasistickým" předsudkům.

Radha Stirlingová, zakladatelka charity, uvedla, že v souvislosti s nedávným případem zatčení britské turistky, existuje řada dalších podobných případů, kdy byly západní turisté neoprávněně zadržováni v zemi. "Často mě žádají o radu, zda mají znásilnění oznámit místním úřadům. Odpovídám vždy stejně, rozhodně ne, nedělejte to," varuje Stirling.

Saúdská policie se setkala v minulosti s tím, že nespokojené prostitutky se pomocí falešných obvinění snažily pomstít svým zákazníkům. "Z tohoto důvodu je policie na pozoru před podobnými obviněními, takže jakmile obdrží takové oznámení, pokládá je za účelové. Vychází z toho, že se dívka jeden den opila a druhý den svého činu litovala. ...Cestovní ruch se v SAE znatelně zvýšil a turisté navštěvují řadu nočních klubů. Úřady také vychází z toho, že pokud žena pije alkohol, souhlasí se sexem. A existuje tu rasistická mentalita myšlení - pokud je žena Britka, tak byla zřejmě opilá a chtěla sex." 

Pětadvacetiletá Britka byla po oznámení znásilnění dvěma Brity policií zatčena, byl jí zabaven cestovní pas a má zakázáno opustit SAE. Její přítel a sestra jsou s ní v kontaktu a žena jim potvrdila, že jí čeká soud a že se velmi obává "složitosti právního systému v Saúdské Arábii". Její právník údajně odhadl náklady na řízení kolem 25.000 liber (790.000 Kč).

Stirlingová poukazuje na podobný případ, který se stal v roce 2008. Žena byla znásilněna a utrpěla těžká zranění poté, co byla omámena drogami. V SAE byla zadržována přes osm měsíců a je pravděpodobné, že stejný trest čeká i tuto britskou turistku. 

Stirlingová také kritizuje postoj britského ministerstva zahraničí, které sice ve své příručce pod názvem "Podpora pro britské státní příslušníky v zahraničí" uvádí, že nabízí pomoc pro oběti znásilnění a sexuálního násilí v zámoří, ale ve skutečnosti jen předkládá "seznam místních právníků a tlumočníků", a nechává zcela na rozhodnutí svých občanů, zda mají podobné trestné činy oznamovat místním úřadům. "Jen vy rozhodujete o tom, zda trestný čin oznámíte na policii nebo podniknete právní kroky - toto rozhodnutí nemůžeme učinit za vás," uvádí se v dokumentu.

Pro cesty do Saúdské Arábie příručka uvádí "SAE je muslimská země. Zákony a zvyky jsou velmi odlišné od těch ve Velké Británii. Za všech okolností byste měli respektovat místní tradice, zvyky, zákony a náboženství. Můžete se setkat s citelnými sankcemi za něco, co ve Velké Británii není nezákonné." 

Stirlingová nevěří, že britská vláda dělá dost k podpoře britských státních příslušníků ve Spojených arabských emirátech: "Britští státní příslušníci jsou hodně zklamaní tím, jak málo pro ně dělá velvyslanectví. Britská vláda nevydala dostatečné a podrobné varování, co se může stát a co se už stalo ostatním turistům, pokud ohlásili trestný čin. Velká Británie se snaží udržet pozitivní vztahy se zeměmi a zájmovými skupinami kolem Perského zálivu a to je v rozporu s poskytováním podobného poradenství vlastním občanům, protože by to mohlo "negativně ovlivnit vnímání" těchto států v očích veřejnosti."  

Zdroj: independent.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.