Britská královna podporuje Brexit, tvrdí anglický bulvár

Britská královna podporuje Brexit, tvrdí anglický bulvár
Autor fotografie: Express.co.uk|Popisek: Brexit
11 / 03 / 2016, 20:30

Britská královna Alžběta II. se pozitivně vyjádřila k problematice tzv. Brexitu, tedy odchodu Velké Británie ze struktur Evropské unie.

Alespoň to tvrdí jeden z nejznámějších britských bulvárních listů The Sun. Ten přinesl ,,fantastickou" zprávu ve středu 9.3. o tom, že britská panovnice podporuje odchod Spojeného království z EU. Alžběta II. se proti nepodloženému tvrzení ohradila a královský dvůr chystá podat stížnost u nezávislého tiskového dozorčího orgánu IPSO (Independent Press Standard Organization).

Deník The Sun byl v minulosti předmětem mnoha žalob za to, že píše o událostech a známých osobnostech zcela nepodložené skutečnosti, které mají navíc velmi pochybné zdroje.  V poslední době má spadeno na britský královský dvůr, když v létě minulého roku informoval o tom, že britská královna Alžběta II. se na domácím videu z roku 1933 učí hajlovat. Dodnes se neví, kdo inkriminované video vynesl, list odmítl prozradit svůj zdroj.

The Sun každopádně tvrdí, že se královna měla vyjádřit k odchodu Velké Británie z EU již několikrát v minulosti. Údajně se tak mělo stát před několika lety při rozhovorech s vybranými poslanci, kdy prý prohlásila, že Evropě nerozumí. Deník navíc zpochybňuje královninu politickou neutralitu, na níž si Alžběta již od roku 1953 zakládá.

Mluvčí britského dvora již potvrdil, že ve středu poslal stížnost organizaci IPSO, aby celou věc objektivně prošetřila. Současně dodal, že britská královna je a bude vždy politicky neutrální a o možném vystoupení Británie ze svazku EU - Brexitu rozhodne v referendu svým suverénním hlasem jen britský národ. Všelidové hlasování je naplánováno podle dřívějšího plánu britského premiéra Davida Camerona na 23. červen tohoto roku.

Zdroj: Oltner Tagblatt

Tagy článku