Britská pobřežní stráž zachránila 19 migrantů v kanálu La Manche. Dramatická je situace ve Středozemním moři

Britská pobřežní stráž zachránila 19 migrantů v kanálu La Manche. Dramatická je situace ve Středozemním moři
29 / 05 / 2016, 13:00

Ve Středozemním moři se podle OSN utopilo v tomto týdnu už přes 700 lidí. Uprchlíci se snaží dostat na člunech i přes Lamanšský průliv.

Zhruba ve dvě hodiny ráno obdržela britská pobřežní stráž tísňové volání z člunu, který se začal potápět i s 19 migranty na palubě. Člun byl lokalizován pomocí francouzských pátracích vrtulníků a posádku nakonec zachránily pobřežní hlídky z Kentu v jihovýchodní Anglii. Migranti z Calais se chtěli dostat do Británie, stejně jako čtyři íránští migranti v únoru, které také na poslední chvíli zachránila pobřežní stráž. Ale až poté, co se jeden z trosečníků dostal zpět na francouzské pobřeží, odkud zavolal pomoc. Zdroj: AFP

"Potvrzují se naše obavy, že pašeráci jsou schopní udělat cokoliv a vůbec neberou v úvahu, že cesta přes Kanál je mimořádně nebezpečná kvůli intenzívní lodní dopravě," uvedl zástupce francouzské pobřežní stráže. Všech 19 migrantů bylo vráceno do Francie.

Ve Středozemním moři se v uplynulých několika dnech patrně utopilo přes 700 uprchlíků mířících do Evropy.

Mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Carlotta Samiová řekla agentuře AP, že 100 lidí se pohřešuje po ztroskotání plavidla s běženci ve středu a 550 dalších se nejspíš utopilo ve čtvrtek poté, co ztroskotala jejich bezmotorová loď tažená pašeráckým člunem. Podle svědectví přeživších bylo v lodi asi 670 migrantů. Čtyřicet pět mrtvých pak záchranáři objevili v nitru jiné ztroskotané lodi v pátek a další lidé se stále pohřešují.

Humanitární organizace Save the Children dnes navíc oznámila, že běženci zachránění tento týden ze dvou plavidel ve Středozemním moři sdělili humanitárním pracovníkům v Itálii, že viděli potopení další lodi se zhruba 400 lidmi na palubě. Není ale zřejmé, zda tyto informace zahrnula do svých nově zveřejněných údajů i UNHCR.

Itálie se stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů. Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily. Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace