Britská policie chrání práva zločinců víc než oběti trestných činů.

Britská policie chrání práva zločinců víc než oběti trestných činů.
Autor: Terry / pod licencí Creative Commons Attribution 2.0 Generic|Popisek: Greater Manchester Police officers in Piccadilly Gardens, Manchester, England.
14 / 02 / 2016, 10:30

Britská policie odmítla zveřejnit identitu pachatelů trestných činů. Porušila by prý jejich lidská práva

Téměř polovina policejních sborů ve Velké Británii odmítá zveřejnit identitu nebezpečných pachatelů včetně deseti vrahů s odvoláním na ochranu jejich osobních údajů a jejich "lidského práva na soukromí." 

Britský deník Daily Mail se obrátil s žádostí na všechny policejní sbory v zemi a využil k tomu obdobu českého zákona o svobodném přístupu k informacím. Deník současně požádal nejen o celkový počet nejhledanějších pachatelů, ale i jejich jména a fotografie. Zdroj:telegraph.co.uk

Policie tvrdí, že pokud by uvedla jména pachatelů podezřelých ze zneužívání dětí, znásilnění, vražd nebo únosů, mohla by jim způsobit "škodu" nebo "úzkost." Tyto výmluvy uvádí s odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů a zákony o lidských právech. Přitom řada pachatelů se údajně dopustila sexuálních trestných činů včetně trestných činů proti dětem. Nejméně deset hledaných je obviněno za vraždu, pět za pokus vraždy a deset ze znásilnění.

Khalid Mahmood, labouristický poslanec z Birminghamu uvedl pro Daily Mail: "To je naprosto absurdní. Policie chrání práva zločinců víc než oběti trestných činů, a to je přece špatně. Nejen policejní útvary, ale i další státní složky si zvykly zneužívat zákon o ochraně osobních údajů. V jejich zájmu přece je, aby byli tito pachatelé dopadeni a právě informovanost veřejnosti jim může pomoci."

Policie v hrabství Humberside dokonce uvedla, že jména těchto lidí považuje za "citlivé osobní údaje" a jejich zveřejněním by "došlo k porušení lidských práv těchto subjektů, což není ve veřejném zájmu."

Současně se britská policie domnívá, že zveřejněním by porušila povinnosti uložené unijní legislativou především by "došlo k porušení Evropské úmluvy o lidských právech."

Policie v Leicestershiru sice přiznala, že by zveřejnění údajů pomohlo při pátrání po násilnících a vrazích, ale jejich identifikace by byla v rozporu se "zásadou spravedlnosti." Daily Mail uvádí seznam všech policejních útvarů po celé Velké Británii, které odmítly poskytnout tyto informace. Dalších 14 útvarů dokonce uvedlo, že informace neposkytne, protože by to "stálo příliš mnoho času a úsilí."

Požadované informace o identitě pachatelů a jejich fotografie poskytly pouze dva policejní útvary - Surrey a Northamptonshire.

Foto: Terry//commons.wikimedia.org/, pod licencí Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace