Britské námořní speciální síly osvobodily unesený tanker z rukou černých pasažérů

Britské námořní speciální síly osvobodily unesený tanker z rukou černých pasažérů
Autor fotografie: Leonardo|Popisek: Merlin HC4/4A využitý při zásahu
26 / 10 / 2020, 10:00

Šestnáct příslušníků Special Boat Service (SBS) britského námořnictva osvobodilo posádku tankeru MV Nave Andromeda, kterého se zmocnilo sedm černých pasažérů z Nigérie. Stalo se tak u ostrova Wight na jihu Anglie nedaleko Southamptonu. Podle zpráv je posádka v bezpečí a nezraněna.

Ministerstvo obrany spolu s ministerstvem vnitra daly svolení k vysazení speciálních sil na uneseném tankeru na žádost policie. Cílem bylo: "zachránit životy a obnovit kontrolu nad lodí, která byla pravděpodobně unesena." Operace proběhla za tmy a při zhoršujícím se počasí a SBS při ní využila dvou vrtulníků Merlin HC4/4A (AugustaWestland AW101 adaptovaná pro službu na moři), jednoho Wildcatu (AugustaWestkabd AW159) a jednoho Chinooku (Boeing CH-47). Podporu operaci poskytovala fregata HMS Richmond (Typ 23).

Podobným způsobem byl v prosinci 2018 unesen také tanker Grande Tema. V jeho případě šlo o čtyři černé pasažéry, které posádka objevila, a oni se následně začali chovat násilně a převzali kontrolu nad lodí. I tam zasahovaly úspěšně speciální síly. Došlo k tomu tehdy u západního pobřeží Afriky. Nyní se takový incident odehrál přímo v evropských vodách. V hlavní roli bylo sedm Nigerijců. Podle informace EnergyVoice o černých pasažérech posádka věděla, již když kotvila ve Francii, a není zřejmé, proč tedy nebyli vysazeni.

Tanker Nave Andromeda pluje pod liberijskou vlajkou a patří řecké společnosti Folegandros Shipping Corp a provozována Navios Tankers Management Inc. Z Lagosu vyplul 5. října, do Southamptonu měl dorazit v neděli v 10:30. Podle dostupných zpráv se sedm černých pasažérů začalo chovat násilně ve chvíli, kdy se je posádka pokusila zamknout v kajutě. Při zásahu SBS nebyl nikdo z posádky ani vojáků zraněn.

V tomto roce se nelegálně pokusily dostat do Velké Británie tisíce především afrických migrantů. Většina přes kanál La Manche z Francie, převážně na přeplněných nafukovacích člunech.

Special Boat Service jsou speciální síly Královského námořnictva, jednotka podobného charakteru jako poněkud známější Special Air Service (resp. 22. pluk SAS) britské armády. Vznikly v roce 1940 a od konce 80. let patří mezi jejich úkoly také protiteroristický boj. Doplňují se z řad Royal Marines Commandos. Byly nasazeny v Afghánistánu, Iráku, Libyi. V březnu 2012 se jim nepodařilo v Nigerii osvobodit dvě evropská rukojmí unesená teroristickou organizací Boko Haram – rukojmí byla zabita před útokem či během něj. Jednotka zlikvidovala všechny únosce.

Zdroj: energyvoice.com; gcaptain.com; ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku