Britské tajné služby: "Je naprosté šílenství trávit dovolenou v severní Africe."

Britské tajné služby: &quote;Je naprosté šílenství trávit dovolenou v severní Africe.&quote;
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 06 / 2015, 19:30

Podle šéfů britských tajných služeb jsou všichni turisté v Maroku, Tunisu, Libyi, Egyptu a dalších severoafrických státech v akutním nebezpečí. Přečtěte si, z čeho má obavy britská výzvědná služba MI5 a MI6...

Informaci dnes zveřejnil britský deník Sun Nation. Všechny země v tomto regionu úplně ztratily kontrolu nad svými hranicemi, což umožňuje islámským radikálům je překračovat, jak se jim zlíbí.

Džihádisté získali oporu v téměř všech státech severní Afriky, především působí v Tunisku a v Maroku - dvou nejoblíbenějších prázdninových místech britských turistů. Šéfové MI5 a MI6 uvedli pro deník Sun:

"Je naprosté šílenství, pokud se Britové rozhodnou trávit dovolenou v místech jako Tunisko. I před pátečním teroristickým útokem se jednalo o nebezpečné místo. Všechny západní zpravodajské agentury vědí nejméně rok, že v celé oblasti existuje velmi reálné nebezpečí teroristického útoku. Byla to jen otázka času, kdy se útok uskuteční."

Tuniské ozbrojené složky nejsou schopné zabezpečit dva tisíce kilometrů státních hranic s Libyi a Alžírem a přitom se jedná o země, které jsou líhní islámských radikálů. Islámský stát infikoval celý tento region tak výrazně, že mají v současnosti k dispozici stovky buněk, ze kterých mohou okamžitě zahájit útok, a to i v relativně bezpečných oblastech. 

"V Libyi vládne chaos a anarchie - to je stát, který zkrachoval. Nejsou dodržovány základní zákony, není zajištěn pořádek, má neefektivní a zkorumpovanou policii a zhroucený bezpečnostní systém. Moc v zemi převzal islámský stát. A neexistuje nic, co by zabránilo bojovníkům IS jednoduše přejít hranice do Tuniska a provést tam teroristický útok."

Podle bezpečnostních expertů se místní tajné služby spíše snaží udržet u moci vlastní vlády, než aby chránily veřejnost a turisty před teroristickými útoky.

Británie vyslala do oblasti více než 100 svých vojáků, aby proškolovali tuniské ozbrojené složky v likvidaci bombových náloží.  Agenti MI5 a MI6 také úzce spolupracují se zahraničními výzvědnými službami. 

Nejmenovaný zdroj uvedl deníku Sun Nation "Nebude žádné překvapení, pokud se zjistí, že do posledních teroristických útoků byli zapojeni bílí konvertité."

Podle odhadů MI5 je jenom ve Velké Británii mezi 150 až 200 000 bílých konvertitů k islámu. Zatímco řada z nich žije "klidný život", tisíce z nich neodolaly vábení islámského extrémismu. Podle tajných služeb mnoho konvertitů bylo v minulosti odsouzených a nyní se aktivně podílejí na financování, plánování a provádění teroristických útoků uvnitř Velké Británie i v zahraničí.

Poznámka redakce: Českým turistům doporučujeme sledovat webové stránky ministerstva zahraničních věcí, které průběžně aktualizuje informace o rizikových zemích. 

Zdroj: sunnation.co.uk

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace