Britské úřady se rozhodly skrývat "dětské" uprchlíky před tiskem

Britské úřady se rozhodly skrývat &quote;dětské&quote; uprchlíky před tiskem
22 / 10 / 2016, 10:15

Vchod do imigračního centra, kam jsou každý den přiváženi dětští uprchlíci z tábora v Calais byl přes noc zakryt čtyři metry vysokým lešením s fólií, aby se skryla identita nově příchozích.

 

K zakrytí celého prostoru došlo v ten samý den, kdy se podařilo prokázat, že nejméně jednomu z "dětských uprchlíků" bylo více než 18 let. Mezitím v Londýně vítal uprchlíky dav aktivistů vedených skupinou britských občanů financovaných nadací miliardáře Sorose, uvádí britský server breitbart.com.

 

Miliardář Soros má pro EU řešení. Nové daně, povinnost přijímat uprchlíky a integrovat je do společnosti

Imigrační úředníci ve čtvrtek uvedli, že o zakrytí prostoru "požádali sami imigranti". Nápadně rychlé opatření vyprovokovalo ještě větší debatu o tom, zda se úřady tímto způsobem nechrání před kontrolou tisku.

Britské ministerstvo vnitra již dříve připustilo, že nemá žádný nástroj k tomu, aby zjistilo, zda se jedná skutečně o dětské uprchlíky a prostě jen odhaduje jejich věk podle "vzhledu" a "chování". Doposud se věk čerstvě příchozích migrantů ověřoval také nepřímo – zkontaktováním příbuzných a porovnáním výpovědí. Británie odmítla určovat věk dětských migrantů pomocí lékařských prohlídek. Kontrolu vývinu zubů – jeden z návrhů konzervativního poslance Davida Daviese - označily úřady za neetické a nepřesné.

Velká Británie: Dvě třetiny "dětských" uprchlíků z Calais jsou dospělí žadatelé o azyl?

Podle serveru Mail Online bylo prý už prokázáno, že jeden z migrantů, který se vydával za dítě, má otisky prstů uvedené v britské biometrické databázi, což by prý mohlo znamenat, že se v minulosti pokusil do země  dostat nelegálně a nebo to, že nemá čistý trestní rejstřík.  

Do konce týdne chce Británie přijmout desítky mladistvých uprchlíků. Všem by mělo být maximálně 17 a měli by mít v zemi alespoň jednoho příbuzného. 

V okamžiku, kdy začali do Británie putovat první migranti v rámci speciálního projektu, řada deníků otiskla jejich fotografie a zpochybňovala věk. Sám Davies podotkl, že jeden z běženců „měl kruhy pod očima a vypadal starší než já.“ Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku