Britský expert varuje před novou vlnou džihádistických útoků, která zasáhne celou Evropu

Britský expert varuje před novou vlnou džihádistických útoků, která zasáhne celou Evropu
06 / 10 / 2016, 19:00

"Právě začala nová vlna džihádistického terorismu, která bude horší než útoky v Paříži a Bruselu," tvrdí jeden z předních londýnských expertů na terorismus.

S tímto tvrzením přišel profesor Peter Neumann, ředitel Mezinárodního centra pro studium radikalizace z londýnské King College. Současně tvrdí, že loňské útoky teroristů v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí, jsou jen předzvěstí toho, "co se bude odehrávat na našich ulicích v nadcházejících desetiletích." Zdroj: standard.co.uk

"Vnitřní soupeření" mezi různými teroristickými skupinami bude mít za následek další a další útoky na Západě" dodává Neumann. Podle něj "Mimořádný růst džihádistického hnutí v posledních pěti letech vytvořil hrozbu, která způsobí mnoho ztrát na životech". 

Současně tvrdí, že "západní politici jsou v boji s novou vlnou džihádistického teroru doslova bezradní a nejsou schopni intelektuálně pochopit akce, strategie a ideologii extrémistů. Výsledkem této nejistoty je vznik stále většího počtu džihádistických skupin, což povede k nárůstu masových útoků."

"Ať už dopadně situace v Sýrii a Iráku jakkoliv, současní i budoucí veteráni z tohoto konfliktu zamíří na Západ. Některé jejich sítě vytvořené v průběhu posledních pěti let zůstanou stále aktivní, stejně jako tomu bylo v případě konfliktu v Afghánistánu v osmdesátých letech, který připravil cestu pro Al-Káidu. A i když se podaří porazit islámský stát, nebude to znamenat konec džihádismu."

Profesor Neumann řekl, že podle odhadů existuje po celém světě 45.000 až 105.000 džihádistů, včetně nejméně 5000 Západoevropanů, kteří odešli do Sýrie a Iráku. Předpodívá, že někteří z nich se po jejich návratu domů pokusí o "velmi šokující útoky", kdy budou chtít ukázat svou sílu a budou chtít konkurovat al-Kájdě.

 

Britský ministr obrany Michael Fallon dnes varoval před ožívající teroristickou skupinou Al-Káida, která podle něj představuje "velmi přímou hrozbu" pro Velkou Británii a Evropu.

"Al-Káida je stále naživu a kope v Afghánistánu, v Sýrii, v Jemenu i jinde," řekl pro list The Times. "Nebyla definitivně poražena a jsme si toho velmi dobře vědomi my i tajné služby."  

Profesor Neumann připouští, že předkládá hrozivou vizi naší budoucnosti, ale trvá na tom, že si neklade za cíl vyvolat paniku nebo "anti-islámské projevy", jen chce poukázat na realitu, které bude čelit Británie i další národy v blízké budoucnosti.  Současně varoval před nebezpečím "polarizace společnosti" a posilováním krajně pravicových skupin. 

Řešením je "větší vnímání příčin politických konfliktů a sociálního štěpení", které inspiruje tyto teroristy a vyzývá k lepší prevenci a spolupráci mezi vládou a muslimskými komunitami. Současně vyzývá muslimy, aby se "tvrdě a nekompromisně vypořádaly s extrémistickými menšinami v jejich komunitách." 

 

Tagy článku