Britský historik: "Doufejme, že po brexitu bude následovat czexit"

Britský historik: &quote;Doufejme, že po brexitu bude následovat czexit&quote;
24 / 06 / 2016, 16:30

"Myšlenka, že evropské země budou obchodně trestat Británii, je totálně směšná....Juncker toho možná moc vypil"

Přední britský euroskeptik, historik a konzervativní politický analytik John Laughland, který je ředitelem studií na Institutu pro demokracii a spolupráci v Paříži, poskytl ParlamentnímListům.cz čerstvý poreferendový rozhovor a okomentoval, jaký bude mít Brexit politický dopad.

Co říkáte výsledkům referenda, kdy se Britové rozhodli pro opuštění EU?

Jsem velmi potěšen. Je to výsledek, který bude mít hluboké dopady napříč celou Evropskou unií. Povzbudí to protiunijní, protibruselské a vlastenecké síly v dalších evropských státech, které budou požadovat obdobná referenda ve svých vlastních zemích. A doufejme, že po brexitu bude následovat czexit (vystoupení ČR z EU).

Co byste řekl lidem, že vystoupení z Evropské unie bude pro Spojené království ekonomickou katastrofou?

Myslím si, že je to totální nesmysl. Tato tvrzení byla pokusem přimět lidi, aby volili pro setrvání Británie v EU. Británie má velmi silnou, velkou a flexibilní ekonomiku. Každopádně je zde spousta času připravit nové ekonomické dohody, které budou z obchodního hlediska velmi podobné či stejné jako ty stávající, protože nikdo z tábora zastánců odchodu z Evropské unie nechce ukončit obchodní dohody a obchodování s EU. Jakkoli trhy mohou být nyní šokované a překvapené, velmi rychle se přizpůsobí nové situaci. A Británie bude silná či slabá stejně jako jakákoli jiná země na základě síly svého vlastního hospodářství, a ne na základě obchodních dohod, které jsou sekundární.

Neobáváte se sankcí Evropské unie proti Velké Británii? Víme, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že s Brity se bude po jejich vystoupení zacházet jako s dezertéry...

Už se jako dezertér bojím zastřelení. (smích) Ne, neobávám se toho. Británie má s Evropskou unií negativní obchodní bilanci, mnohem více z Evropské unie dovážíme, než do ní vyvážíme. To je také důvod, proč jeden z argumentů pro setrvání v EU není přesvědčivý. Ve smyslu zahraničního obchodu na členství v Evropské unii nevyděláváme. Například my ve Velké Británii nakupujeme 20 procent celkové produkce automobilového průmyslu Německa. Takže myšlenka, že evropské země budou obchodně trestat Británii, je totálně směšná, protože není v zájmu průmyslu států EU, aby přicházel o příjmy z Velké Británie. I předáci německého byznysu řekli, že by byl nesmysl uvalit cla na Spojené království. Pokud jde o Junckera, víme, že bývá často opilý, je to opilec. Takže když to říkal, tak možná zase vypil příliš mnoho alkoholu.

Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker už dříve pohrozil, že v případě, že se Velká Británie rozhodne pro vystoupení z EU, bude s ní jednáno jako s dezertéry. Juncker tak porušil slib, který dal premiérovi Davidu Cameronovi, že nebude zasahovat do referenda. 

Zajímavou informaci k osobě Jean-Clauda Junckera uveřejnil server eretz.cz v článku, ve kterém za skutečné spoluviníky úspěchu islámského útoku v Paříži označil vedoucí představitelé Evropské unie a zemí Evropské unie – a jmenoval mj. "věčně opilého předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera" (který zdárně sekundoval v blábolení "pomatené Angely Merkelové" a "pomateného Françoise Hollanda.")

Celý rozhovor zde.

Tagy článku