Britský ministr varuje, že Velkou Británii zachvátí teror, pokud budou džihádisté vytlačeni z Mosulu

Britský ministr varuje, že Velkou Británii zachvátí teror, pokud budou džihádisté vytlačeni z Mosulu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Islámský stát
25 / 10 / 2016, 09:00

Ministr současné vlády Rory Stewart se obává, že Velkou Británii čeká v blízké době série teroristických útoků, které nastanou, když bojovníci Islámského státu budou vytlačeni ze svých pozic ve strategicky důležitém městě Mosul.

Stewart se domnívá, že by Velká Británie i Západ měly zůstat nadále ostražití, protože po likvidaci bašty islamistů Mosulu se aktivity poražených příslušníků Islámského státu hlavně z řad Britů ,,vrátí" zpět do Velké Británie.

Podle Stewarta totiž mnoho z těchto bojovníků takový návrat skutečně plánuje, aby zde rozpoutali teror jako odplatu za vojenské akce v Mosulu, které právě intenzivně probíhají. Podle Stewarta se již mnohokrát ukázal Islámský stát jako skupina, která je v zásadě nepředvídatelná svým chováním a svými kroky, které podniká.

V oblasti bojů se nyní nachází zhruba 2 500 bojovníků z Evropy, kteří vojensky pomáhají Islámskému státu. Odhaduje se, že do Sýrie a Iráku odcestovalo z Velké Británie zhruba 800 britských džihádistů.

Stewart také řekl, že vítězství iráckých jednotek a spojenců je za současného rozložení sil více než pravděpodobné, což bude mít za následek hromadný útěk obyvatel, jichž může být až jeden milion.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku