Britský parlament schválil nálety proti IS, odpůrci se obávají teroristických útoků

Britský parlament schválil nálety proti IS, odpůrci se obávají teroristických útoků
Popisek: Prví nálety by Královské letectvo mohlo podniknout během několika hodin
03 / 12 / 2015, 08:30

Britský parlament včera v noci podle očekávání schválil rozšíření náletů královského letectva (RAF) proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) i na území Sýrie. Dosud se Britové do spojeneckého bombardování zapojovali jen v Iráku a v roce 2013 intervenci v Sýrii poslanci odmítli.

Hlasování, které se uskutečnilo včera jednu hodinu před půlnocí předcházela desetihodinová debata. Rozšíření britských náletů na pozice IS i do Sýrie v parlametu obhajoval britský premiér David Cameron. Británie by tak podle něj měla pomoci snížit a zlikvidovat hrozbu, kterou IS představuje. 

"Domnívám se, že už prostě nemůžeme déle čekat. Musíme teď jednat," řekl Cameron před poslanci Dolní sněmovny v debatě před hlasováním.

IS podle Camerona představuje "zlý kult smrti", jenž je nebezpečný Británii. Ta nesmí svou "národní bezpečnost svěřit do rukou jiných", zdůraznil ministerský předseda s poukazem na USA a Francii, které už vzdušné útoky v Sýrii provádějí. Z bašty IS, syrského města Rakka, jsou podle Camerona plánovány útoky na Brity.

Už na začátku rozpravy bylo prakticky jasné, že při hlasování získá vládní návrh solidní většinu. Vládu dnes zjevně podpořilo i zhruba 60 opozičních poslanců, zatímco několik vládních konzervativců s nálety v Sýrii nesouhlasí. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, sám odpůrce náletů, nechal poslancům své strany pro hlasování volnou ruku. Pro rozšíření náletů hlasovalo 397 poslanců, proti jich bylo 223, informovala agentura AP. Pro schválení byla nutná většina alespoň 174 hlasů. 

Corbyn varoval, že nálety "téměř nevyhnutelně povedou k smrti nevinných". Kromě toho podle něj existuje riziko, že Británie do války zabředne a bude nakonec muset zasáhnout i na zemi, což ale britský premiér dosud rezolutně odmítá. 

Cameron naopak zdůraznil, že britské stíhačky mohou v Sýrii nasadit vysoce přesné zbraně, které snižují pravděpodobnost civilních obětí. Premiér připustil, že IS nelze porazit jen leteckými útoky, ale ty podle něj mohou urovnat cestu "umírněným" syrským bojovníkům, jejichž počet odhadl na 70 tisíc.

Zostření boje podle Corbyna rovněž zvyšuje pravděpodobnost teroristických útoků v Británii a naopak komplikuje politické řešení situace v Sýrii, kterou zmítá občanská válka.

V roce 2013 britští poslanci letecké údery v Sýrii odmítli. Nyní by tam mohli první nálety podle BBC podniknout ze své základny na Kypru během několika dnů, nebo dokonce hodin.

Zdroj: ČTK

Tagy článku