Britský premiér Cameron: Teroristé IS chtějí použít drony k jadernému útoku na západní města

Britský premiér Cameron: Teroristé IS chtějí použít drony k jadernému útoku na západní města
03 / 04 / 2016, 16:30

Jaké budou důsledky v případě použití špinavé bomby v oblasti velké metropole, jako je Paříž či Frankfurt či Berlín či New York?

Britský premiér David Cameron v pátek varoval, že teroristé IS plánují použití bezpilotních letadel k rozprášení jaderného materiálu nad západními městy. Obavy z použití tzv. "špinavé" bomby při teroristickém útoku zazněly několikrát na pátečním jednání světových lídrů ve Washingtonu

Politici, ale i bezpečnostní experti upozorňují na možnost, že si teroristé mohou zcela bez problémů zakoupit drony a jejich pomocí přepravit nad místa s vysokou koncentrací obyvatelstva radioaktivní materiál. Podle Camerona je nebezpečí, že se IS zmocní jaderného materiálu, "až příliš reálné". Zdroj: telegraph.co.uk.

Dostat se k tomuto materiálu není až takový problém, nejslabším místem je zřejmě jejich využití ve zdravotnictví. Radioaktivní izotopy jsou navíc používány v desítkách aplikací, od léčby rakoviny až po kontroly potrubních svarů, každý rok jsou po celé Evropě přepravovány tisíce zásilek s malým množstvím radioaktivního materiálu. 

Od poloviny roku 1990 ohlásily členské státy Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) asi 2800 případů ztraceného radioaktivního materiálu. 

Po bruselských útocích se objevily informace, že IS plánoval zaútočit i na tamní jaderné zařízení. Existují též zprávy, že teroristé se již zmocnili 40 kilogramů uranu. Získat ho měli z výzkumného zařízení univerzity v iráckém Mosulu, který do rukou islamistů padl před dvěma lety. O tomto incidentu hovořil již v roce 2014 irácký vyslanec při OSN.

Podle Jacka Rice, bývalého agenta CIA  existují dva různé přístupy, kterými lze štěpný materiál použít. IS v současnosti nemá technické kapacity ani know-how, aby se mohl zaobírat myšlenkou obohacení získaného uranu, zdůrazňuje Rice. Podotýká, že sice není vyloučeno, že organizace v budoucnu získá již obohacený materiál, avšak ten ukradený v Mosulu obohacený nebyl.

"Je mnohem pravděpodobnější, že to, co mohou učinit, je použít nějaký materiál k vytvoření toho, čemu se říká špinavá bomba," vysvětluje někdejší agent. Konstatuje, že to je samo o sobě velmi důležité, protože přesně o to se údajně teroristé snažili v Bruselu. Rice považuje na celé věci velmi závažné to, že pokud by džihádisté takové zařízení skutečně odpálili, potenciálně by zamořenou oblast nešlo obývat po dlouhé roky. "Tudíž zvažme důsledky něčeho takového v oblasti velké metropole, jako je Paříž či Frankfurt či Berlín či New York," dodává. Zdroj: eurozpravy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace