Britský premiér přitvrzuje v boji proti IS. Na armádu a tajné služby požaduje 77 miliard korun

Britský premiér přitvrzuje v boji proti IS. Na armádu a tajné služby požaduje 77 miliard korun
Popisek: Ilustrační foto
17 / 11 / 2015, 15:00

Dvě miliardy liber na vyzbrojení, 2000 nových tajných agentů, dvojnásobná flotila bezpilotních letadel i financování nejnovějších technologií.

V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži uvedl britský premiér David Cameron, že požaduje zdvojnásobení rozpočtu v oblasti letecké obrany, navýšení počtu zpravodajských a bezpečnostních zaměstnanců o téměř 2000 a současně vyzval k tomu, aby se Spojené království připojilo leteckým úderům proti IS v Sýrii. Reakce Camerona přichází těsně po jeho příjezdu ze summitu G20 v Turecku, kde její představitelé diskutovali o opatřeních v boji proti islámskému státu.

Ve svém výročním projevu na slavnostním banketu londýnského primátora odůvodnil navýšení vojenského rozpočtu Velké Británie jejím závazkem vůči NATO vyčlenit dvě procenta HDP na modernizaci armády. Vojenský rozpočet se má zvýšit o další 2 miliardy eur (téměř 77 miliard korun)  a mají být určené v průběhu příštích pěti let pro potřeby SAS (Special Air Service) . Mimořádné výdaje budou vynaloženy na nové zbraně včetně vrtulníků a ochranných systémů. 

Každoročně bude poskytováno "více peněz" na vývoj a nákup bezpilotních letadel, stíhaček a na kyberochranu. Důraz klade Cameron především na bezpilotní prostředky. Finance umožní personálně posílit britské elitní bezpečnostní a zpravodajské agentury MI5, MI6 a GCHQ, přibude dalších 1900 agentů, což představuje nárůst o 15 procent.

Bezpečnostní složky mají pravidelně vyhodnocovat přijatá bezpečnostní opatření nejen na britských, ale i na zahraničních letištích po celém světě a chránit tak britské občany před "protiprávními činy". Má se tak minimalizovat možnost teroristického útoku, jak se stalo na letišti v Šarm aš-Šajchu u ruského Airbusu. 

Cameron poznamenal, že britské bezpečnostní síly překazily jenom v loňském roce sedm teroristických útoků ve Velké Británii. 

Zdroj: RT

 

 

Tagy článku