Na příjezdových komunikacích k Doveru a Eurotunelu bude hlídkovat britská armáda. "Operace Stack" (zásobník nebo stoh) začíná.
Dnes ráno potvrdil David Cameron, že po dohodě s britským ministerstvem obrany bude ve městě Folkestone a jeho okolí hlídkovat britská armáda, aby se vyřešila katastrofální situace na příjezdových cestách do Doveru, kde nyní parkují stovky kamionů i osobních automobilů, která se snaží dostat na evropský kontinent. Zdroj: independent.co.uk
Běžence, kteří se snaží po tisících proniknout z Francie do Británie, předseda vlády varoval, že ilegální imigranti budou ze země bez milosti odsunuti.
Británie není podle Camerona pro migranty "přístavem bezpečí" a lidé přicházející do Evropy za lepším životem by to měli vědět. Předseda britské vlády tak 30. července reagoval na krizi kolem podmořského tunelu, kterým se snaží podle francouzských úřadů každou noc už dva měsíce dostat do Británie zhruba 1500 až 2000 migrantů.
"Už nyní projednáváme zákony, abychom zajistili, že se Británie stane místem, kde ilegální imigranti nebudou moci tak jednoduše zůstat," uvedl britský premiér během své návštěvy Vietnamu. Důvodem pro razantní řešení situace je podle něj i bezpečnost cestujících v tunelu. Už nyní prý úřady dělají vše proto, aby umožnily britským turistům "bezpečnou cestu na dovolenou".
Trajektová doprava mezi Dover a Calais byla opět až do odvolání přerušena. Útoky až deseti tisíc imigrantů, kteří se snaží dostat do Británie, vedly k uzavření přístavu v Calais.
Británie a Francie podle Camerona musí úzce spolupracovat, aby zajistily bezpečnost společné hranice. Na toto téma prý premiér pravidelně hovoří s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.
Podle britských politiků se už nejedná o uprchlíky jednotlivce, ale organizované gangy, které se snaží nelegálně dostat do Británie. Navíc francouzská policie se obává přijmout tvrdší opatření proti imigrantům, protože se bojí otevřených nepokojů ze strany obyvatel tábora "Džungle 2".
Cameron ve svém vyjádření mluvil mimo jiné o "rojích lidí přicházejících přes Středozemní moře za lepším životem". Právě za použití "nezodpovědného" výrazu roj, který prý migranty "odlidšťuje", se premiér dočkal ostré kritiky mimo jiné ze strany nevládní organizace Uprchlická rada.
Je evidentní, že Velká Británie začíná vůči ilegálním imigrantům postupovat stejně jako další země Commonwealthu - Austrálie, která zcela nekompromisně bojuje proti přílivu uprchlíků v rámci akce Sovereign Borders (OSB), která byla zahájena už v září 2013. Tehdejší nová vláda v čele s premiérem Abbottem si předsevzala, že zastaví enormní počet žadatelů o azyl, připlouvajících na pašeráckých lodích k australským břehům a to zejméně z Indonésie.
Zdroj: independent.co.uk, ČTK
Psali jsme také:
Nelegální utečenecký tábor v Calais srovnala policie se zemí. Ve druhém už je 5000 uprchlíků
Britům už došla trpělivost s černými pasažéry v kamionech přes La Manche.
Krize v Calais: Britští přepravci mají strach o život, váznou dodávky zboží. Francie má povolat armádu.
Velká Británie varuje: Utečence pašují Britové i východoevropské mafie.
Velká Británie investuje miliony liber na zabezpečení hranice s Francií
Francouzský přístav Calais okupují tisíce imigrantů. Velká Británie je odmítá.